PKK yöneticileri ve Salih Müslim için yakalama kararı

Soruşturma kapsamında toplam 15 kişi tutuklu olarak yargılanıyor

PKK yöneticileri ve Salih Müslim için yakalama kararı

Ankara'da 17 Şubat 2016 tarihinde düzenlenen saldırı ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında PKK yöneticileri Zübeyir Aydar, Remzi Kartal, Cemil Bayık, Murat Karayılan ve Fehman Hüseyin ile PYD lideri Salih Müslim'in de aralarında bulunduğu 48 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'nca yürütülen soruşturma; 29 kişinin hayatını kaybettiği, 61 kişinin de yaralandığı saldırı sonrası başlatılmıştı.

Saldırıyı TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri / TeyrêBazên Azadiya Kurdistan) örgütü üstlenmişti. Saldırıya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında toplam 15 kişi tutuklu olarak yargılanıyor.

YAKALAMA TALEBİNİN GEREKÇESİ

Başsavcılığın PKK yöneticileri ve PYD lideri Salih Müslim için çıkardığı yakalama talep yazısında, "bomba yüklü aracın patlatılması şeklinde gerçekleşen terör eyleminin talimatının PKK/KCK'nin üst yönetimi tarafından verildiğinin, bu talimat sonrasında örgüt mensuplarınca eylemin gerçekleştirildiğinin, eylemin düzenlenmesi sırasında örgüt üyesi olmayan bir kısım şüphelilerin de örgüte yardım ettiğinin belirlendiği" ifadesi var.

Talep yazısında, yakalama talebinin gerekçesi olarak, "Türk Ceza Kanunu'nun (TCK), 'örgüt yöneticilerinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır' hükmü gereği, terör örgütü PKK/KCK'nin birim ve konumları ayrıntılı tespit edilen yöneticilerinin tamamının, bu bombalama eyleminden cezai anlamda sorumlu oldukları" cümlesi de yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2016, 13:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER