PKK'nin askeri kanadı: Ordu mahallelere girerse biz de gireriz

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı’ndan açıklama

PKK'nin askeri kanadı: Ordu mahallelere girerse biz de gireriz

PKK’nin askeri kanadı, tüm Kürt halkına çağrıda bulunarak öz yönetimini ilan eden merkezlerde ordunun saldırılarına karşı tutum ortaya konulmasını, direniş geliştirilmesini istedi. Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, askeri saldırıların sürmesi durumunda müdahale etmek zorunda kalacaklarını savundu. Açıklamada, "Eğer gençliğin masumane bir biçimde hendek kazarak ve amatör yöntemlerle kendini savunmaya çalıştığı bu mahallelere Türk ordusu tankları ve toplarıyla girerse, biz de HPG olarak gençliğimizi ve halkımızı savunmak için şehirlere girmek suretiyle müdahale etmek zorunda kalırız" denildi.

ANF’nin haberine göre yayınlanan yazılı açıklamada AKP’nin 24 Temmuz’da başlattığı saldırıları çok tehlikeli bir noktaya getirmiş bulunduğu iddia edilerek “Polisin tutuklama, baskı ve zulmüne karşı kendini savunmak amacıyla öz yönetimlerini ilan etme ve öz savunma yapma dışında bir yol bırakmayan AKP devleti, bunu ‘devlet içinde devlet’ gibi göstererek tümden ezmeyi ve tarihte ender rastlanan bir ırkçı-faşizan yönelimle katliam gerçekleştirmeyi önüne koymuştur” denildi.

“MÜDAHALE ETMEK ZORUNDA KALIRIZ”

Açıklamada devamla şöyle devam etti:

“AKP’nin bu vahşetine karşı mahallelerini savunmak suretiyle Kürt halkı ve gençliği tarafından başlatılan direnişe şimdiye kadar HPG olarak gerilla güçlerimizin katılma durumu söz konusu olmamıştır. Halkımızın bu haklı direnişine, ‘şehirlerde savaş tırmanmasın’ diye bugüne kadar katılmış değiliz. Ancak başta 2 gün önce Varto’da, dünden itibaren ise Farqîn (Silvan) ve Şemzînan (Şemdinli)’da tank, panzer, top ve kobra gibi sivil halkı tümden imhayı amaçlayan silahlarıyla sürece müdahale etmiş bulunmaktadır. Bu, çok ciddi bir durumdur.

Kamuoyunun önünde tüm ilgili güçleri açıkça uyarıyoruz: Eğer gençliğin masumane bir biçimde hendek kazarak ve amatör yöntemlerle kendini savunmaya çalıştığı bu mahallelere Türk ordusu tankları ve toplarıyla girerse, biz de HPG olarak gençliğimizi ve halkımızı savunmak için şehirlere girmek suretiyle müdahale etmek zorunda kalırız. Böylesi bir durumun yaratacağı ağır sonuçları hiç kimsenin telafi edemeyeceği açık ortadadır. Bu yüzden Türk ordusu halkımızın sivil-toplumsal direnişine müdahale etmekten vazgeçmelidir. Aksi takdirde doğacak sonuçlardan biz değil, buna yol açan Erdoğan ve şürekası sorumlu olacaktır.”

İNSAN HAKLARI KURUMLARI HAREKETE GEÇMELİ

Bir yol kesme eyleminde öldürülen Kevser Eltürk adlı militana yapılanların tam bir vahşet olduğu ifade edilen açıklamada bunun insan haklarını ve savaş hukukunu ayaklar altına alma olduğu gibi Kürt halkının toplumsal değerlerinin çiğnenmesi olduğu değerlendirildi. “Onurunu ve şerefini inciten bu durumu halkımızın hazmetmesi ve kabul etmesi asla mümkün olamaz” denildi.

Açıklamada tüm insan hakları kurumları, toplumun değer yargılarını savunan tüm çevreler ve ilgili uluslararası kuruluşlar devletin bu insanlık dışı uygulamalarına karşı çıkmaya,  devletin uluslararası savaş hukukuna uyması için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye çağırıldı.

“KÜRT HALKI DİRENMELİ”

HPG açıklamasında, “halkımız AKP’nin toplumumuza reva gördüğü bu zulmüne ve soykırımına karşı gücünü birleştirmeli, iradesini ve tutumunu ortaya koymalı, öz yönetimlerini ilan eden tüm şehirlere sahip çıkmak için elinden gelen her şeyi yapmalıdır” denildi. (Kaynak: ANF Haber)

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2015, 16:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakikatta bu
hakikatta bu - 3 yıl Önce

yahu kürtlere suriye kimlik bile vermedi bırakın milletvekilliğini muhtar dahi olamazlar suriyede ya türkiyede cumhurbaşkanı
bile oluyorlar dil dedikleride inanın birbiriyle konuşup anlaşamazlar kırmançi kelhuri gorani sorani gürani amaçları
osmanlıdan bu yana 200 yılda 36 isyan sonuç sıfır çimen gibi biçildiler amaçlarına 1946 da iran da mahabat kürt devleti
kurdular 1 yıl yaşamadı dağlara kaçarak götlerini zor kurtardılar türk milletininde nefretini kazandınız araplar kılıç biliyor yaptıklarınız ihanetleri ödetmek için kaçacak yerinizde kalmadı sözüm vatan haini pkk lılara müslüman dini bütün kürt zaten kardeşim

yılın komedisi
yılın komedisi - 3 yıl Önce

eğer gençliğin masumane bir biçimde hendek kazarak ve amatör yöntemlerle kendini savunmaya çalıştığı bu mahallelere türk ordusu tankları ve toplarıyla girerse, biz de hpg olarak gençliğimizi ve halkımızı savunmak için şehirlere girmek suretiyle müdahale etmek zorunda kalırız )))))

Sinan
Sinan - 3 yıl Önce

Barış için kürt halkı elinden geleni yapmıştır keşke olmasa diyoruz ama büyük ve kapsamlı bir savaş kapıda sabır sabır olalıböyle bir sabır görmedi ateşi yakmanın çoktan zamanı geldi geçiyorbile halk gözlerönünde öldürülüyor ve hpg bunamudahale etmeyecekmi en dogal hakıdır hpg nin

etsinde görelim
etsinde görelim @Sinan - 3 yıl Önce

...

bawer
bawer - 3 yıl Önce

Pkk nin yontemi yanlis.hem dunya terorist diyecek hemde gerillacilik eylemi uapacaksiniz.Bence pkk kurt halkina hicbirsey sunamamistir.bugidisle Kurtler ole ole bitecek.dewletin hic umurunda degil 3'_5 fakir cocugunun olmesi.onlara biraz para olen cocuguklarina katdesleri ne toplu para veriliyor.onlarda acken ailecek karnimiz doydu issizdikis sahibi olduk belesten diyorlar.

YAV HE HE
YAV HE HE - 3 yıl Önce

hpg zaten müdahele etmi̇ş durumda eli̇nden gelen zaten bu kadar. geberti̇len leri̇n si̇lahlari pekte masum ane değl. en düşüğü rpg7 .. ee bumu masumca eylem yapmak. rpg 7 halkta olmaz ama hpg de olur. dolayisi i̇le hi̇ç boşuna kabarmasin hpg gücü bu kadar şehre i̇nmi̇ş zaten. haa daha da i̇ncek varsa ölüme hoş geldi̇n deri̇z

Smed
Smed - 3 yıl Önce

Erkek isen uzaktan konuşma olmaz gt yiyorsa gel dise dis kana kan.

misafir
misafir @Smed - 3 yıl Önce

aynen. muattapın devlet. ve devlet zaten orada.

yavaş gel..
yavaş gel.. @Smed - 3 yıl Önce

senin muattapın devlet. dantelde giyonuzmu lan o eteklerin altına

Jiyan hozat
Jiyan hozat - 3 yıl Önce

Daha tan anlamiyla şehir savaşı çıkmadı. Her an cikabilir ki eger cikarsa asker olan kürtler tc ye bela olurlar. Hpg ve hpj sehirlere inrrse halk destek verirse ki eger sinirhatlari kaybedilirse turkiye diye devlet kalmaz. Karadeniz laz dogunun kompleyi kürt eline gecer. Yillardir abdnin yapmak istedigini ako 45 gunde oy icin yapacak. Ayrica büyük iller özerk olur tıpkı suriyenin haseke kenti gibi

aç tavuk kendini
aç tavuk kendini @Jiyan hozat - 3 yıl Önce

darı ambarında sanırmış. güzel kardeşim. sen bunu düşünebiliyonda ordu düşünemiyormu sandır. dünyanın 3. en büyük ordusu aptal, eli kolu bağlı sana bakacakmı sandır. elbet ordununda hesabı var. hala güzel kardeş olmak istiyorsanız adam olursunuz.

Bu yaziyi okuyan şerefsizler sizede sira gelecek.gun ekmeğine muhtaç olursunuz inşallah....
Bu yaziyi okuyan şerefsizler sizede sira gelecek.gun ekmeğine muhtaç olursunuz inşallah.... - 3 yıl Önce

......