PKK'den Diyarbakır ve Mardin'deki saldırılarla ilgili açıklama

PKK'nin silahlı kanadı HPG, Sur ve Kızıltepe saldırılarına ilişkin açıklama yaptı

PKK'den Diyarbakır ve Mardin'deki saldırılarla ilgili açıklama

10 Ağustos günü Diyarbakır’ın Sur ilçesi ile Mardin’in Kızıltepe ilçelerinde meydana gelen 2 ayrı saldırı üzerine PKK'nin silahlı kanadı HPG tarafından açıklama yapıldı.

Saldırılara ilişkin “Araştırma yapılmış ve bu olayların nasıl gerçekleştirildiği netleştirilmeye çalışılmıştır” denilen açıklama özetle şöyle:

SUR

“Yapılan araştırmaların sonucuna göre Sur’da gerçekleşen patlama ile HPG ve Amed eyalet güçlerimizin herhangi bir ilişkisi yoktur. Ancak bu eylemin yerel düzeyde farklı bir birim tarafından Türk devletinin Sur’da ve Amed’de devreye koyduğu uygulamalarına karşı gerçekleştirdiği bir eylem olduğu anlaşılmıştır.

KIZILTEPE

“Mardin’in Qoser ilçesinde yapılan eylem ise HPG’ye bağlı bir birim tarafından gerçekleştirilmiştir.

'SUR'DA SORUMLULUK YİNE DE HPG’YE AİTTİR'

“Her ne kadar Sur’daki eylem doğrudan HPG’ye ait olmasa da bu tür birimler üzerinde daha fazla denetim ve kontrolün sağlanamamasından dolayı sorumluluk yine de HPG’ye aittir.

'SORUŞTURMA AÇILMIŞTIR'

“Gerek Sur’daki, gerekse de Qoser’deki eylemlerin yapılış mekanı ve uygulama biçiminde ciddi yetersizlik ve eleştiri konusu yapılacak hususlar söz konusudur. Bu yüzden soruşturma açılmıştır.

BAŞSAĞLIĞI MESAJI

“Bu her iki olayda sivil insanlarımızın yaşamını yitirmesinden dolayı üzüntülerimizi belirtiyor, yaşamını yitiren insanlarımızın ailelerine başsağlığı diliyoruz.”

NE OLDU?

Mardin'in Kızıltepe, Diyarbakır'ın ise Sur ilçelerinde gerçekleştirilen iki ayrı bombalı saldırıda toplamda 8 kişi hayatını kaybetti. Patlamalarda çok sayıda kişi de yaralandı.

Mardin'de 1 polis ve 2 sivil hayatını kaybetmişti.

Sur'daki saldırıda ise aynı aileden 5 sivil hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2016, 13:58
YORUM EKLE