PKK: Ateşkes ve görüşme yok!

Önceki gün Taraf'ta yayınlanan “Eller tetikten çekildi ama görüşme yok” başlıklı köşe yazısına PKK sözcüsü Ahmet Deniz açıklama gönderdi.

PKK: Ateşkes ve görüşme yok!

İlgili yazı şöyle:

Önceki gün “Eller tetikten çekildi ama görüşme yok” başlıklı köşe yazımda PKK sözcüsü Ahmet Deniz’in açıklamalarına yer verdim. Bu yazıya kamuoyunda, PKK’nın silahları tümden susturarak bir nevi ateşkes ilan ettiği şeklinde algılandı. PKK sözcüsü Ahmet Deniz de, yeniden bir açıklama göndererek iki konuda “düzeltme” yapma gereği duydu.

Diyalog yok

PKK sözcüsü Deniz’in düzeltmesi şöyle: “(1)PKK ve devlet arasında görüşme yapıldığına dair haberler asılsızdır. Bu bilgi doğruları yansıtmamaktadır. Örgütle devlet arasında halihazırda bir diyalog kesinlikle yoktur. (2) ‘KCK’dan tetiğe dokunma talimatı” bilgisi de gerçeği yansıtmamaktadır. Soru üzerine (PKK’nın silahlı kanadı HPG’nin son haftalarda saldırı yapmaması bir ateşkes işareti olabilir mi?) HPG’nin şiddeti kontrollü tırmandırdığı ve taktik konularda bu örgüte müdahale edilmediğini belirttim. ‘KCK’dan tetiğe dokunma’ talimatının olmadığını da vurguladım.”

Ahmet Deniz’in açıklamaları böyle.

Yazım üzerine okuyuculardan da bana “PKK ateşkes mi ilan etti” yönünde sorular yöneltildi. Mesud Barzani’nin Ankara ziyaretinin ardından “ellerin tetikten bir süreliğine çekildiğini” söylemek mümkün. Ancak PKK’nın, İmralı ile devlet arasında müzakerelerin yeniden başlamasını umut ederek bir süreliğine de olsa aldığı ‘eylemsizlik’ pozisyonunu, son KCK operasyonları ve Kuzey Irak’a yönelik hava harekatıyla değiştirerek ‘savaş pozisyonu’ alacağı görünüyor. (Kurtuluş Tayiz-Taraf)

YORUM EKLE