PKK: Ateşkes ihlal edildi; gerilla birliğine Ceylanpınar'da pusu kuruldu!

PKK, Ceylanpınar'da bir gerilla birliğinin Türk ordusu tarafından pusuya düşürüldüğü yönünde açıklama yaptı...

PKK: Ateşkes ihlal edildi; gerilla birliğine Ceylanpınar'da pusu kuruldu!

PKK'ye bağlı Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı,  Ceylanpınar'da bir gerilla birliğinin Türk ordusu tarafından pusuya düşürüldüğü yönünde açıklama yaptı. Ateşkes koşullarının ihlal edildiğini söyleyen PKK, karakol, askeri amaçlı yol ve baraj yapımının çözüm sürecini tehdit ettiğini kaydetti.

Yapılan açıklamada, 21 Temmuz akşamı bir gerilla birliğinin Ceylanpınar alanında hareket halindeyken pusuya düşürüldüğü aktarıldı ve  şu bilgiler verildi: "Mardin Eyalet Komutanlığımız tarafından bir çalışma için görevlendirilmiş bulunulan bir gerilla birimimiz 21 Temmuz günü akşam saatlerinde Ceylanpınar (Serêkaniyê) alanında hareket halindeyken Türk güvenlik kuvvetlerinin pususuna düşmüştür. Çıkan çatışmada manevra halinde olan bu birimimiz, sınır askerlerinin de müdahalesi sonucu onlarla da çatışmak durumunda kalmıştır. Çıkan bu çatışmalarda 2 gerillamız gruptan kopmuş, diğer arkadaşlarımız ise sağlam bir biçimde üslerine ulaşmışlardır."

Açıklamada, aynı gün (21 Temmuz), Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca askeri üssünde bulunan askerlerin, kendi çevresindeki araziyi bombalarla vurduğu ve bir kol halinde Herki Köyü'ne doğru hareket ederek bir operasyon yapmak istediği, burada ise gerilla güçlerinin ağır silahlarla askerlere karşılık verdiği belirtildi. Yaşanan çatışmada ise askerlerin geri çekildiği aktarıldı.

PKK tarafından yapılan açıklamada devamla, 22 Temmuz'da da çatışmaların yaşandığı ve Türk askerlerinin kayıplarının olabileceğinin düşünüldüğü kaydedildi.

Fırat Haber Ajansı'nda yer alan PKK'nin ilgili açıklamasında, yaşanan çatışmaların tesadüf olmadığı belirtildi ve "Türk ordusunun ateşkesi bozacak şekilde bilinçli bir pusu ve darbeleme faaliyeti içerisinde olduğu açıktır. Bu gerçeğin üstünü örtmek için de Türk Genelkurmaylığı gerçeği çarpıtan, yanlış açıklama ve bilgilendirmeler yapmaktadır," denildi.

Açıklamada, "Bu faaliyet açıkça ateşkes koşullarının ihlal edilmesi durumudur," denildi; barışsever çevrelere, "çözüm sürecini tehdit eden karakol, askeri amaçlı yol ve baraj yapımına karşı daha etkili tutum alınması" çağrısı yapıldı.

(ANF'den derlenmiştir)

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2014, 18:41

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER