Pirsultan Cemevi’nde mücadele kazandı

Avcılar Yeşilkent Pirsultan Cemevi için protokol imzalandı…

Pirsultan Cemevi’nde mücadele kazandı

Yıllardır inşaat halinde olan ve Belediye'nin yıkım ve saldırılarına maruz kalan Yeşilkent Pirsultan Cemevi için protokol imzalandı.

 

Beş yıl önce temeli atılan ve atıl halde kalan Cemevi inşaatının tamamlanmasını isteyen mahalleli, uzun süredir bunun için mücadele veriyordu.

 

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Avcılar Belediyesi'nin cemevinin tabelasını sökmesi ve binaya zarar vermesi nedeniyle Belediye ve mahalleli arasında gerginlik vardı.

 

Uzun görüşmeler sonucunda Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Avcılar Belediyesi ile bir protokol imzaladı.

 

Protokole göre, inşaat halindeki bina cemevi olarak tanınacak, Alevi inanç ve gelenekleri faaliyetler içerisinde yer alacak, Belediye yönetime müdahale edemeyecek ve Belediye Personel ve yönetici atayamayacak.

 

Protokol etkinliğine Vakıf Genel Başkanı Ercan Geçmez, Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, sanatçı Ferhat Tunç ve Pınar Aydınlar da katıldı.

 

Değirmenci Yeşilkent'te yapacakları projelerin içerisinde kültür ve cemevinin de olduğunu ve bunu yıkmak gibi bir girişimlerinin olmadığını belirtti.

 

Sanatçı Ferhat Tunç, Cemevinin mahallelinin gençlerinin mücadelesi ile kazanıldığını söyleyerek onların yanında olduğunu belirtti. (Bianet)

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2012, 14:52
YORUM EKLE