Piri Reis haritasındaki 'Ani Diyarıbekir' araştırılıyor

Piri Reis'in 1513 yılında çizdiği haritaya Anadolu'dan yalnızca Diyarbakır ismini yazmasının nedenleri araştırılıyor...

Piri Reis haritasındaki 'Ani Diyarıbekir' araştırılıyor

'Piri Reis Haritası'nın Şifresi' adlı kitabın yazarı araştırmacı Metin Soylu, ünlü Osmanlı-Türk denizcisinin haritadaki bir bölgeye 'Ani Diyarıbekir' ismini vermesinin sırrını çözmeye çalışıyor.

Milliyet'ten Gökhan Karakaş'ın haberine göre; 'Ani Diyarıbekir' olarak isimlendirilen yerin bugün Fas'ın bulunduğu bölgeye denk geldiğini anlatan Soylu, "Piri Reis'in 1513 yılında çizdiği o gizemli haritaya Anadolu'dan yalnızca Diyarbakır ismini yazması çok ilginç" diyor.

UNESCO, haritanın çizildiği tarihin 500. Yılı nedeniyle 2013 yılını 'Dünya Piri Reis Yılı' ilan ederken, harita yıprandığı gerekçesiyle bu yıl sadece bir kez ziyarete açıldı. Orijinali Topkapı Sarayı’nda bulunduğu bilinen haritanın 1987’den beri ülkemizde olmadığını iddia eden Soylu, haritaya ilişkin ilginç bir tespitini Milliyet'le paylaştı.

Metin Soylu, "Piri Reis, Türkiye üzerinde tek bir vilayetin ismini yazmıştır. O isim de (Diyarıbekir) şimdiki adıyla Diyarbakır'dır. 'Ani Diyarıbekir' olarak isimlendirdiği yerin Anadolu'yla ya da bugünkü Diyarbakır’la coğrafi olarak bağı yok. Çok uzak iki mesafe. Bunun kesinlikle bir anlamı olmalı. Belki de bu bir şifredir" dedi.

Haritadaki 'Diyarıbekir' yazısının her yönüyle ilginç olduğunu belirten yakınçağ tarihi uzmanı Doç. Dr. Bülent Arı da, "Diyarbakır Piri Reis'in yaşadığı yıllarda Amed olarak bilinirdi. Diyarbakır isminin verilmesi 16. yüzyıl sonlarına doğru gerçekleşti. Piri Reis’in haritasında böyle bir şehir olarak Fas-Cezayir arasında bir yeri işaretlemesi gerçekten çok ilginç. Coğrafyada farklı zamanlarda farklı yerlere aynı isim verildiği olmuştur. Trablusgarp ya da İskenderiye bunun en güzel örneğidir.  O yıllarda o bölgede bu isimle anılan bir yer olsa bile araştırılması gerekli” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2013, 11:55
YORUM EKLE