Pınar Selek için dayanışma günü

Fransa’dan anlamlı destek…

Pınar Selek için dayanışma günü

Fransa'dan kalabalık bir dayanışma heyetinin, Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü patlamaya ilişkin davada 3 defa aldığı beraat kararı bozulan Pınar Selek'e destek olmak için yarınki duruşmayı izlemeye geleceği öğrenildi.  

Sosyolog Pınar Selek'in 24 Ocak Perşembe günü 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasına Fransa'dan kalabalık bir dayanışma heyeti geliyor.

Pınar Selek'e kucak açan Strasbourg Üniversitesi'nde de öğretim görevlileri duruşma anında dayanışma amacıyla iş bırakma eylemi gerçekleştirecek.

Duruşma öncesi Fransa'da iktidarda olan Sosyalist Parti'nin yanı sıra Sol Cephe, Sol Parti, Fransız Komünist Partisi, Fransız Yeşiller Partisi, Uluslararası İnsan Hakları Dernekleri Federasyonu, Fransa'nın en önemli işçi sendikaları konfederasyonu CGT, Strasbourg Üniversitesi, Öğretim Üyeleri Sendikası, Danielle Mitterrand Vakfı ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu Pınar Selek ile dayanışma mesajları yayımladılar.

Öte yandan Fransa'nın en büyük üniversitesi olan Strasbourg Üniversitesi de tarihinde bir ilke imza atarak duruşma günü bir saat boyunca iş bırakacak. "Pınar Selek'e Destek Komitesi" adı altında bir araya gelen öğretim üyeleri duruşma anında Hukuk Fakültesi önünde toplanarak dayanışma mitingi gerçekleştirecek.

PINAR SELEK: "ARAŞTIRMALARIMDAN DOLAYI KURBAN SEÇİLDİM"

Hilmi Hacaloğlu'nun sunduğu Şimdi Söz Sizde programında Pınar Selek davası konuşuldu.

Program konuklarından Karin Karakaşlı, "Karartılan delillerden işkenceyle alınan ifadelere kadar davada yapılmayan kalmadı. Dünya ve Türkiye hukuk tarihinde görülmemiş bir kararla mahkeme kendi verdiği kararı geri aldı" diye konuştu.

"Önümüzdeki tablo nasıl bir ülkede yaşayacağımızı belli ediyor" diyen Karakaşlı, "Beraat dediğin bir kere olur, üç kez beraat etmek ne demek? Pınar kurban seçildi çünkü geçtiği her yerde insanları birbirine bağlayan biridir" dedi.

Hrant Dink'le ilgili olarak da konuşan Karakaşlı, "Hrant Dink, Pınar'la bizi birbirimize emanet etti" dedi.

ESKİ DEVLETLE YENİ DEVLET ARASINDA BİR FARK YOK

Programın bir diğer konuğu Ayhan Erdoğan ise, "Taraf oldukları verdikleri karar açıklamasıyla belli zaten. Savunmaya imkan vermeksizin hüküm verme kararı aldılar. Derin devlette devamlılık vardır. MİT, jandarma, polis mahkemede istediği gibi at koşturuyorsa ne yapılabilir?" diye konuştu.

Erdoğan, 'bombalama' iddialarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Saatli mekanizma yok, patlama izi yok, bomba olduğuna dair hiçbir delil yok, bombalamanın tanımı yok. Ama her nasılsa 'bombalama vardır' deniyor. Üç bomba uzmanı 'bombalama yoktur' dedi."

Reddi hakim konusunda "Kanuna aykırı bir şekilde sonuca bağlandı" diyen Erdoğan, "Hukuksuzluğun önemli meselelerinden biridir. Eski devletle yeni devlet arasında bir fark olmadığı görülüyor" diye konuştu.

Programa Skype bağlantısıyla katılan Pınar Selek ise düşüncelerini şöyle anlattı:

"15 senedir süren karmaşık bir dava, biz de anlamadık. Bunu sadece 'işkence' olarak yaşıyorum. Ayakta kalmamı gittikçe güçlenen dayanışmayla sağlıyorum. Araştırmalarımdan dolayı kurban seçildim. Bir dönemin komplosu olduğunu düşünüyorum. Davanın devam etmesinin sebebi hala aynı zihniyetin hakim olmasıdır."

"Üniversitem bana o kadar sahip çıktı ki yarın 11:00'de eğitim duracak" diye konuşan Selek "Arkadaşlarımı, babamı, kardeşimi, İstanbul'u ve deniz'i çok özledim" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2013, 18:15
YORUM EKLE