Pentagon'dan Türkiye açıklaması: Kabil Havalimanı'nda yapılması gereken çok iş var

Kirby, Türkiye'nin Afganistan'da Kabil Havalimanı'nın güvenliğinde öncü rol oynamayı kabul ettiğini söyledi

Pentagon'dan Türkiye açıklaması: Kabil Havalimanı'nda yapılması gereken çok iş var

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Türkiye'nin Afganistan'da Kabil Havalimanı'nın güvenliğinde öncü rol oynamayı kabul ettiğini söyledi.

Kirby "Halen detaylar üzerinde çalışılıyor" dedi, bu konuda daha yapılması gereken çok iş olduğunu dedi.

Günlük basın toplantısında gazetecilerle bir araya gelen Kirby'ye, hafta sonunda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin arasındaki yapılan telefon görüşmesinde, Kabil Havalimanı'nın korunması konusunun gündeme gelip gelmediği soruldu.

Pentagon Sözcüsü, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın, geçtiğimiz hafta Brüksel'de ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmeyle ilgili açıklamasını hatırlattı.

Kirby, "Türkiye bu görüşmede, havalimanının korunması konusunda öncülük etmeyi kabul etti. Ancak bu konuda hala üzerinde çalışılması gereken detaylar var. Yapılması gereken daha çok iş var" diye konuştu.

Kirby, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkler, ABD ve uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyacaklarını belirttiler. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Hafta sonu yapılan telefon görüşmesi de bu kapsamda yapıldı."

"ABD Türkiye'ye bu konuda mali veya lojistik destek vermeye hazır mı?" sorusuna ise Kirby, "Dediğim gibi bu konuda çalışıyoruz. Tam olarak verilecek desteğin ne olduğunu henüz bilmiyoruz" yanıtını verdi.

Türkiye, NATO güçlerinin çekilmesinin ardından Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini üstlenmeye devam etmeyi teklif etmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da, Erdoğan ve Biden'ın, Türkiye'nin Kabil Havalimanı'nın güvenliğinin sağlanmasında öncü rol üstlenmesi konusunda uzlaştıklarını söylemişti. Sullivan, Erdoğan'ın, havalimanının güvenliğini sağlamak için ABD'den belli konularda destek istediğini ve Biden'ın bu desteği taahhüt ettiğini vurgulamıştı.

ABD ve NATO, 11 Eylül saldırılarından bu yana yaklaşık 20 yıldır Afganistan'da asker bulunduruyor. ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül'e kadar Afganistan'daki Amerikan askerlerinin tamamen geri çekileceğini açıklamıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM EKLE
YORUMLAR
tablo açık
tablo açık - 1 ay Önce

afganlılar yerinde olsak amerika ile işbirliği yapan türk askerini katmayız.böyle kardeşlik mi olur deriz.saroz ne diyordu türkiye için bunların en iyi ihraç malı askeri hizmetleri diyordu resmen taşeronluk teklif ediyor.sonra iç kamuoyunda vatan millet sakarya osmanlı geri gelii zalimin karşısında mazlumun yanında ezan bayrak din iman falan filan yersen.

SIRADAKİ HABER