PEN üyesi Kürt yazara 6 yıl 3 ay hapis cezası

Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi Kürt yazar Gulgeş Deryaspî, 'örgüt üyeliği' iddiasıyla açılan davada 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı

PEN üyesi Kürt yazara 6 yıl 3 ay hapis cezası

25 Temmuz 2019 yılında Bitlis’te düzenlenen operasyonla gözaltına alınan Uluslararası Yazarlar birliği (PEN) üyesi Kürt kadın yazar Gulgeş Akdeniz (Gulgeş Deryaspî) tutuklanarak Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevine konulmuştu.

8 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan yazar, Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen duruşmasında “örgüt üyeliği” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

'HUKUKSUZLUK KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR'

Ceza almasının hukuksuzluk olduğunu söyleyen Deryaspî, iddianame ve karardaki çelişkilere dikkat çekti.

Deryaspî “Gözaltına alınmış olmam, cezaevine girmem tamamen hukuksuzca, adaletsizce bir işlemdi. Bugün ceza almam ayrı bir adaletsizlik. Zira iddianamemde sadece bir tanık beyanı var ve hem tanığın kendisindeki hem de bana ilişkin beyanlarındaki çelişkiler apaçık bir şekilde ortaya çıktı. Mahkeme buna rağmen ceza verdi” dedi.

'TANIK BEYANI ÇELİŞKİLİ'

Hakkında verilen ifadedeki çelişkilere değinen Deryaspî “Benim aleyhime ifade veren bir şahıs, daha önceki resmi beyanlarında 2011-2013 yılları arasında İran’da olduğunu söylerken, 2012 yılında beni Bitlis kırsalında gördüğünü söylemiş. İlk beyanı resmi ve daha sonra inkar etmediği ifadesi. Bir insanın aynı anda iki yerde olması ya da iki zıt beyanının aynı anda esas alınması her şeyden önce yaşamın olağan akışına aykırı. Yine bu şahsın onlarca insan aleyhine ifade verdiği ve para karşılığında ifadelerini değiştirdiği hususu da defalarca kez ispatlanmış. Ancak ne yazık ki mahkeme heyeti tüm bu durumlara rağmen hukuka, adalete ve vicdana aykırı bir karar verdi. Karara karşı temyiz hakkımızı kullanacağız" dedi.

Uluslararası PEN üyesi ve Muş Alparslan Üniversite Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Deryaspî’nin “Tariya Bi Tav”, “Xezal” ve “Ez Ne Ezim” isimli kitapları var.

Kaynak: Duvar

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 16:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER