PEN'den Necmiye Alpay'a onur üyeliği

Özgür Gündem'in tutuklu Yayın Danışma Kurulu üyesi dilbilimci, yazar Necmiye Alpay, İsviçre’nin Almanca Pen Merkezi (DSZP) tarafından onur üyeliğine seçildi

PEN'den Necmiye Alpay'a onur üyeliği

Mahkeme kararı ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin Yayın Danışma Kurulu üyesi olduğu için ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklanan dilbilimci, yazar Necmiye Alpay, İsviçre’nin Almanca Pen Merkezi (DSZP) tarafından onur üyeliğine seçildi.

DSZP’nin, Türkiye’deki yazarların ve gazetecilerin içinde bulunduğu zor koşullara dikkat çektiği açıklamasında şöyle denildi:

DSZP, düzenli olarak yazarları okumalara ve tartışma programlarına davet etmektedir.

Merkez, 2013 yılında yazarların durumunu yerinde gören ve anti terör yasasını protesto eden Uluslararası PEN’le birlikte hareket etmiştir.

Türk hükümeti yakın tarihli darbe girişimini bastırmak amacıyla kitlesel tutuklamalar gerçekleştirmiş ve pek çok kişinin işine son vermiştir.

Darbe girişimiyle ilgisi olmayan çok sayıda yazar ve gazeteci bugün hapishanelerde hukuki sürecin başlamasını beklemektedir.

Hapiste olmalarının tek nedeni ise ifade özgürlüğünü savunmaları. İsviçre’nin Almanca Pen Merkezi dayanışmak amacıyla yazar Necmiye Alpay’ı onur üyesi seçmiştir.

Merkez’in hapishanede bulunan Alpay’la düzenli olarak iletişim kurması, hem kendisinin hem de ailesinin bu zor zamanları daha kolay atlatmasına yardımcı olacaktır.”

Özgür Gündem'in tutuklu Yayın Danışma Kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan’da, Danimarka PEN Yazarlar Birliği'nin, "Onur üyesi" seçilmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER