Patron 'taş da yağsa çalışacaksınız' dedi, çocuk işçi Berivan hayatını kaybetti

13 yaşındaki Berivan Karakeçili'nin babası konuştu

Patron 'taş da yağsa çalışacaksınız' dedi, çocuk işçi Berivan hayatını kaybetti

Antalya'nın Kumluca ilçesinde 24 Ocak'ta portakal bahçesinde çalışırken, meydana gelen hortumda çatılardan savrulan sacın başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren mevsimlik çocuk işçi Berivan Karakeçili'nin 8'inci sınıf öğrencisi olduğu öğrenildi. Yoksulluk nedeniyle çalışmak zorunda kaldıklarını anlatan baba Kazım Karakeçili, Eylül ayından bu yana Kumluca'da olduklarını söyledi.

'KIZIMI SANKİ ORADA BIRAKTIM'

Baba Kazım Karakeçili, hava koşullarının kötü olduğu günlerde çalışmak istemediklerini, ancak bahçedeki portakalların işlendiği fabrika sahibinin buna müsaade etmediğini söyledi. "Kızımı sanki orada bıraktım, bir daha asla gitmem" diyen baba Karakeçili, kızının hakkını sonuna kadar arayacağını, fabrika sahiplerinden şikayetçi olacağını ifade etti. Hortumun yaşandığı gün çevredeki bahçelerde çalışan işçilerin kötü hava koşullarından kaynaklı tarlaya inmediklerine dikkat çeken Karakeçili, patronların kendilerine "Yağmur da yağsa, taş da yağsa çalışacaksınız" dediğini anlattı.

Olay günü yaşananları anlatan baba Karakeçili, "Hortum olunca herkes kaçıyor. O da çocuk tabi. Durup hortuma bakıyor. Kimse ona yardım etmiyor. Kimse ona 'kaçalım' bile demiyor. O da çocuk; bahçenin ortasında duruyor. Hortumun bir çatıdan uçurduğu sac gelip kafasına değiyor. Sonra yerde hareketsiz yatıyor. Kızım orada yaşamını yitirmiş. İmkanım olsa onu oraya götürür müydüm" şeklinde konuştu.

'ÇALIŞIRKEN BOYU KADAR ÇAMURA BATIYORDU'

Eylül ayında Antalya'ya gittiklerini söyleyen Karakeçili, sözlerine şöyle devam etti:

"Maddi durumumuz olmayınca mecburen gittik. Kaldığımız yer çadır değildi. Ancak ev de değildi. Kaldığımız yer baraka gibi bir yerdi. Üstü sac ile kaplıydı. Zaten oraya da kira ödüyorduk. Günlüğümüz 60 ya da 70 liraya geliyordu. Bütün çocuklarım küçüktü. Beri çalışan tek çocuğumdu. Okuyordu, onu burada yalnız bırakamadığım için yanımıza aldık. Beri de (Berivan) çalışıyordu. İş imkanı olsa, ekonomik gücüm olsa kızımı okuldan çıkarıp gitmezdim oralara. Çalışırken boyu kadar çamura batıyordu. Su ve çamur içinde mecburi çalışıyorduk. İmkan olsa insan onca kilometre uzakta çalışmaya gider mi? 10 çocuğumla bir araca doluşup gidiyoruz. Yolda ya da orada başımıza bir şey gelse bir aile yok olacak. Mecbur olmasak böyle bir yola çıkmazdık."

'ZATEN SİGORTAMIZ YOK'

Patronların sürekli işsiz bırakma tehditleri karşısında yağmur, çamur demeden çalışmak zorunda kaldıklarını anlatan Karakeçili, "Diyelim bugün yağmur, fırtına var, 'bugün çalışamayız' dediğimizde 'bir sonraki günde biz sizi kabul etmeyiz' diyorlardı. Yağmur da yağsa, taş da yağsa çalışacaksınız deniliyordu. Fırtına kalktı kızımı aldı götürdü. Yağmurlu günlerde işe gitmeyi ret ettiğimizde, içeride kalan paramızdan kesinti yapılıyordu. Bizi işten çıkarmak için bahane arıyorlardı. Zaten sigortamız yok. Günlük çalışıyoruz. Hoşlarına gitmese bahane ile işten çıkarabiliyorlardı. Çalışmak istemediğimiz günlerde 'fabrikam zarara giriyor' deyip çalışmamız konusunda zorluyorlardı. Sonunda kızımın hayatına sebep oldular. Günlük zararları için kızım hayatından oldu. Onun hakkını sonuna kadar arayacağım" diyerek, kızından geriye portakal bahçesinden bir eldiven kaldığını dile getirdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 20:20

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
ne fark eder
ne fark eder - 1 yıl Önce

neden kimse yorum yapmıyor. önemsiz bir konu değil mi. bu kızın yerinde bir köpek olsa, hayvan hakları diye bağırır bazıları, Allah bu kızın hakkını bırakmasın.

melek
melek - 1 yıl Önce

Azad kardeş, babayı suçlayacağına, ki adamcağız herşeyi anlatmış bir daha oku istersen, esas suçluların kimler ve neler olduğunu öğrenme konusunda biraz kafa yorsan iyi olur. böylelikle kimi suçlayacağını daha iyi bilirsin

Ey ERDOGAN, canilerden hesap sor !
Ey ERDOGAN, canilerden hesap sor ! - 1 yıl Önce

Her fırsatta övünerek "mazlumların yanındayız" diyen bu devletin dindar Cumhurbaşkanı, ve onun taraftarlarında eğer zerre kadar merhamet ve İslam ahlaki varsa; o halde bu masum yavrunun kanını yerde bırakmaz ..., ve aynı zamanda böyle derin acıların bir daha yaşanmaması için Milli Gelir Dağılımı'nı derhal eşitler ki yoksul kitleler nesiller-boyu devam eden sefalet zincirlerinden kurtulup çocuklarını çalıştırmak zorunda kalmasın artık.

Azad
Azad - 1 yıl Önce

Kucuk cocugu calistiran babada kabahat

SIRADAKİ HABER