Partili rektörler: 7’si eski milletvekili AKP’ye yakın 12 kişi rektör atanmış

2015 seçimlerinde AKP'den 1.bölge milletvekili adayı olan Prof. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmıştı

Partili rektörler:  7’si eski milletvekili AKP’ye yakın 12 kişi rektör atanmış

Ocak 2020'de Haliç Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan ve AKP'den milletvekili adayı da olan Prof. Dr. Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanması tepki çekti.

Seçilmiş rektör dönemini sona erdiren AKP, “partili rektör” atamalarını sürdürüyor.

Geçmiş dönemlerde de 7’si eski milletvekili AKP’ye yakın 12 kişi rektör olarak atanmıştı.

Eski AKP milletvekili Necdet Ünüvar Ankara Üniversitesi’nde, eski AKP Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde, eski AKP İstanbul Milletvekili Cevdet Erdöl, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde, eski AKP Edirne Milletvekili Necdet Budak Ege Üniversitesi’nde, eski AKP İzmir Milletvekili Nükhet Hotar ise 9 Eylül Üniversitesi’nde rektör olarak görev yapıyor.

Eski AKP Ankara Milletvekili Aşkın Asan, Avrasya Üniversitesi’nde, eski AKP Şanlıurfa Milletvekili Mazhar Bağlı da Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde rektör olarak görev yapmıştı.

AKP milletvekili Öznur Çalık’ın kardeşi Aysun Bay Karabulut, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde, AKP milletvekili Havva Çalış’ın eşi Mustafa Çalış Erciyes Üniversitesi’nde, 2007 genel seçimlerinde AKP’nin Erzurum Milletvekili aday adayı olan Ömer Çomaklı’nın da Atatürk Üniversitesi’nde rektörlük görevi sürüyor.

AKP milletvekili Sıtkı Güvenç’in kardeşi İsmail Güvenç, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörlüğü’ne, yerel seçimlerde AKP’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Hasan Gönen de Eskişehir Osmangazi Üniversitesi rektörlüğüne atanmıştı.

Söz konusu üç ismin görev süreleri doldu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2021, 00:11

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER