Paris toplantısından 'Suriye'de ateşkes' çağrısı

Suriye'deki krize ilişkin düzenlenen çalışma toplantısından ateşkes çağrısı

Paris toplantısından 'Suriye'de ateşkes' çağrısı

Paris'teki toplantıda Suriye'de ateşkesin sağlanması gerektiğini vurgulanarak, siyasi görüşmelerin başlaması yönünde çağrı yapıldı.

Fransa'nın başkenti Paris, Suriye toplantısına ev sahipliği yaptı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un ev sahipliğinde Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantıya Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu katıldı.

Toplantıda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Katar ve İngiltere Dışişleri Bakanları da hazır bulundu.

Paris Suriye toplantısına katılan ülkeler, iç savaşın hâkim olduğu Suriye'de ateşkesin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, siyasi görüşmelerin başlaması çağrısı yaptı. Katılımcılar Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Suriyeli muhaliflerin gerçekleştirdiği görüşmede alınan kararlara da destek verdi.

FRANSA SURİYE İÇİN NE DİYOR?

Fransa, Beşar Esad'ın gidişiyle sonuçlanacak bir siyasi geçişin ancak Suriye'nin yeniden inşasını sağlayabileceğini savunuyor. Fransa; özgür demokratik ve tüm yurttaşların insan haklarına saygılı bir yönetim ile Suriye'deki çatışmaları sonlandırabileceğine dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2015, 22:43
YORUM EKLE