‘Parasız eğitim’ pankartına 19 ay sonra tahliye

Ferhat Tüzer ile Berna Yılmaz serbest bırakıldı…

‘Parasız eğitim’ pankartına 19 ay sonra tahliye

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Roman açılımı” toplantısında “Parasız eğitim istiyoruz. Alacağız” yazılı pankart açan Ferhat Tüzer ile Berna Yılmaz isimli öğrenciler bugün hakim karşısına çıktı.

İstanbul Adliyesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasında mahkeme, Ferhat Tüzer ile Berna Yılmaz’ı tahliye etti.

Öte yandan, adliye önünde toplanan CHP İstanbul İl Başkanlığı üyesi bir grup, ellerinde çeşitli dövizler taşıyarak ve çeşitli sloganlar atarak, Ferhat Tüzer ile Berna Yılmaz'ın tutuklanmasını eleştiren pankartlar açtı.

Burada davaya ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Ferhat Tüzer ve Berna Yılmaz için toplandıklarını belirterek, “Afrika semalarında Ortadoğu'ya, başka ülkelere demokrasi dersi veren, bir pankarta tahammül edemeyen başbakanın, demokrasiden bahsetme hakkı olmamalı diye düşünüyorum'' dedi.

Tüzer ve Yılmaz'ın tutuklanmalarını şiddetle kınadıklarını belirten Tekin, şunları söyledi: ''O pankartı açmamış olsalardı, o kardeşlerimiz, acaba herhangi bir örgüte bağlanmış olacaklar mıydı? 20 aydır lüzumsuz gerekçelerle bu gencecik çocukların gözaltında tutulmasını şiddetle protesto ediyoruz. Parlamentoda sonuna kadar takipçisi olacağız. Sadece Ferhat'ın, Berna'nın değil. Tutuklu olan bütün öğrencilerin savunucusu olarak, kendimize görev addedeceğiz. İktidar kendisi gibi düşünmeyen herkesi potansiyel suçlu gibi göstermeye devam etse de biz mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz.''

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da Yılmaz ve Tüzer'in tek suçunun bir sosyal devlette zaten olması gereken parasız eğitim hakkını istemek olduğunu kaydederek, ''Bunun için okullarından atıldılar, 19 aydır hapisteler'' dedi.

Salıcı, CHP olarak tüm güçleriyle bu 2 gencin yanlarında olacaklarını belirterek, açıklamasını tamamladı. Açıklamaya CHP İstanbul milletvekilleri Süleyman Çelebi ile Mahmut Tanal da katıldı.

Tüzer ve Yılmaz'ın tutuklanmasını protesto amaçlı çeşitli sloganlar atan grup daha sonra dağıldı.

Bu arada bir grup Gençlik Federasyonu üyesi de adliye girişi önüne ''Parasız eğitim suç değil, Ferhat Tüzer ve Berna Yılmaz serbest bırakılsın'' yazılı pankart açarak, bir süre oturma eylemi yaptı.

Oturma eylemine, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da katılarak, bir süre destek verdi. (ntvmsnbc)

YORUM EKLE