'Palalı' hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı

Adliyeye gidip ifade veren Sabri Çelebi için zorla getirme ve yakalama kararı kaldırıldı…

'Palalı' hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı

Yargılandığı davaya katılmadığı için bugün hakkında yakalama çıkarılan Sabri Çelebi, adliyeye gidip ifade verdi. Bunun üzerine sanık Çelebi hakkındaki yakalama ve zorla getirme kararını kaldırdı.

Gezi Parkı olayları sırasında Beyoğlu'nda bankacı E.Y. adlı kadının kalçasına palayla vurduğu iddia edilen Sabri Çelebi'nin bugün 27. Sulh Ceza Mahkemesi'nde duruşması vardı.

Ancak "silahla kasten yaralama" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi istenen Sabri Çelebi duruşmaya katılmadı. Bunun üzerine hakim, davetiye tebliğine rağmen duruşmaya katılmayan Çelebi hakkında "zorla getirme" emri düzenlenmesine, sanığın savunma ve delillerinin tespiti için hakkında yakalama emri düzenlenmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

Radikal’de yer alan habere göre; hakkındaki bu kararlar üzerine, Sabri Çelebi, Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek, hakime ifade verdi. 27. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi Ahmet Torun da, Çelebi hakkındaki zorla getirme ve yakalama kararını kaldırdı.

"PALALI"NIN 5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 6 Temmuz 2013 tarihinde Taksim Gezi Parkı açılışı nedeniyle arkadaşları ile Taksim'e giden bankacı E.Y.'nin, yolda polisin uyarısı üzerine arka caddeden Taksim'e çıkmak istediği anlatıldı.

Bu sırada, Sabri Çelebi'nin, "işyerine zarar verileceği" bahanesiyle elinde pala ile E.Y'ye vurarak basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif nitelikte yaraladığı belirtildi.

Sabri Çelebi'nin "kasten silahla yaralama" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi talep edildi.

İKİNCİ DAVADA 27 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Öte yandan, Sabri Çelebi'nin de aralarında bulunduğu 4 sanık, Gezi Parkı olayları sırasında Talimhane'de eylemcilere ellerinde palayla müdahale ettikleri iddiasıyla 53. Asliye Ceza Mahkemesi'nde de yargılanıyor.

Sabri Çelebi'nin bu davadan, 'kasten yaralama' ve 'görevi yaptırmamak için direnme' suçlarından 9 yıl 9 aydan 27 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2014, 15:59
YORUM EKLE