'Özgürlükçü Papa' Charlie Hebdo konusunda şaşırttı

Özgürlükçü çıkışlarıyla dikkat çeken Papa Francis, bu defa ifade özgürlüğüne karşı bir açıklama yaparak şaşırttı

'Özgürlükçü Papa' Charlie Hebdo konusunda şaşırttı

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan mizah dergisi Charlie Hebdo'nun kapağında Hz. Muhammed bulunan yeni sayısını yayımlamasının ardından açıklamalarda bulundu.

Papa, saldırı için "Anneme küfreden yumruğu yer. Bu çok normaldir. İnsanların inançlarıyla dalga geçemezsiniz" dediği yorumla herkesi şaşırttı. Açıklamaya liderlerin nasıl tepki vereceği merakla bekleniyor.

Vatan gazetesinin haberine göre, "Düşünceyi ifade etmenin bazı sınırları vardır. Özellikle bir insanın inancına hakaret edilmesi ya da alay edilmesi durumunda” diyen Papa, düşünceyi ifade özgürlüğünü temel bir insan hakkı olduğunu ancak herkesin düşüncesini ifade ederken kamu yararını gözetmesi gerektiğini söyledi.

Papa duruma ilişkin ziyaretlerinde kendisine eşlik eden Alberto Gasparri üzerinden bir örnek verdi ve “Eğer iyi arkadaşım Dr. Gasparri anneme küfrederse bir yumruk yemeyi bekleyebilir. Bu çok normaldir. Kimseyi provoke edemezsiniz. Kimsenin inançlarına hakaret edemezsiniz. Kimsenin inançlarını dalga konusu yapamazsınız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 19:52
YORUM EKLE