Özgür Gündem davasında 5 gazeteciye 46 yıl hapis talebi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan kampanyaya katılan 5 gazetecinin yargılandığı davada savcı toplamda 46 yıl ceza talep etti

Özgür Gündem davasında 5 gazeteciye 46 yıl hapis talebi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılan gazeteciler Ayşe Düzkan, Hüseyin Aykol, Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş ve Ragıp Duran’ın yargılanmasına İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmaya yargılanan gazeteciler katılmazken, avukatları Özcan Kılıç ile Fikret İlkiz hazır bulundu. RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve bazı gazeteciler de duruşmayı izledi. 

GAZETECİLERE CEZA TALEBİ

dihaber'de yer alan habere göre duruşma, iddia makamının mütalaasını açıklaması ile başladı. İddia makamı mütalaasında gazetenin eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol için “Terörle mücadelede yer alanları hedef göstermek” gerekçesi ile 3 yıla kadar, “Örgüt propagandası yapmak” gerekçesi ile 13 yıla kadar ceza istedi. Savcı mütalaada gazeteciler Ragıp Duran, Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş ve Ayşe Düzkan için ise, “Örgüt propagandası yapmak” gerekçesi ile 7’şer buçuk yıl ceza talebinde bulundu.

Mütalaanın açıklanmasının ardından mahkeme heyeti duruşmayı 21 Haziran gününe erteledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 14:18

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER