Oxfam: Uluslararası kuruluşlar Afrin’e yardım ulaştırmanın yolunu bulmalı

Oxfam'ın yazılı açıklamasında, birçok kişinin acilen yardıma ihtiyacı olduğuna vurgu yapıldı

Oxfam: Uluslararası kuruluşlar Afrin’e yardım ulaştırmanın yolunu bulmalı

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki Afrin'e başlattığı operasyonun ardından binlerce sivilin Türkiye-Suriye sınırında "mahsur kaldığını" öne sürdü.

Oxfam'ın yazılı açıklamasında, Afrin'e yönelik operasyonlar ve bölgedeki çatışmalar nedeniyle "5000'den fazla" kişinin evlerini terk ettiği, bölgeden dışarı çıkış yollarının da tıkandığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin bölgeye sınır ötesi operasyonlarında "onlarca sivilin öldüğüne" ilişkin haberlere dikkat çekildi.

SİVİLLERİN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ İDDİALARI

Gıda ve tıbbi kaynakların hızla tükendiği belirtilen açıklamada, birçok kişinin acilen yardıma ihtiyacı olduğuna vurgu yapıldı.

Aralarında Birleşmiş Milletler (BM) ve UNICEF'in de bulunduğu kurumların açıklamaları ve Afrin'deki haber kaynaklarından edinilen bilgiler, harekâtta bugüne kadar çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği iddialarını içeriyor.

TÜRKİYE SİVİL ÖLÜMLERİ YALANLIYOR

Türkiye ise sivil kayıp iddialarının Afrin'de faaliyet gösteren Kürt grupların bir propagandası olduğunu söylüyor. Sivillerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiği de, sıklıkla vurgulanıyor.

BEBEKLER VE HAMİLELER DAHİL BİNLERCE KİŞİ MAHSUR’

Pazartesi günü yapılan açıklamada Oxfam'ın Suriye Direktörü Moutaz Adham ise, çok sayıda sivilin evlerini terk ederek ülkenin diğer bölgelerine kaçtığını söyledi.

Moutaz Adham, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Mahsur kalan bebekler, çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar da dahil binlerce kişi, korkunç hatta belki de ölümcül bir durumla karşı karşıya. Çok sayıda insan çaresizce insani yardım bekliyor ve uluslararası kuruluşlar, gıda ve tıbbi kaynaklar tükenmeden, bir an önce bölgeye güvenli bir şekilde yardım ulaştırmanın yolunu bulmalı.

"Tüm taraflara mahsur kalan binlerce sivilin evlerini yok edecek ya da insan hayatlarına zarar verecek riskleri en aza indirmeleri çağrısında bulunuyoruz. İnsanlık adına bu insanların yaşanan şiddetten güvenli bir şekilde kaçabilmelerine izin verilmeli."

‘SURİYELİ SAVAŞÇILAR, 100 DOLAR 'ÇIKIŞ PARASI' İSTİYOR’

Oxfam'ın açıklamasındaki iddialardan biri de, bölgeden gitmek isteyen göçmenlerle ilgili.

İngiliz yardım kuruluşu, Afrin'den çıkmak isteyen ailelerin "Suriyeli savaşçı gruplara araç başına 100 dolar 'çıkış parası' vermeye zorlandığını" öne sürdü.

Açıklamada "insanların evleri ve gelirlerini zaten kaybettiği düşünülürse, bu çok pahalı bir talep" denildi.

Ankara ise, Afrin operasyonunda sivillerin zarar gördüğüne ilişkin iddialara tepkili.

BBC Türkçe'nin yazılı sorularına yanıt veren Genelkurmay Başkanlığı, iddiaları şu ifadelerle yalanlamıştı:

''Zeytin Dalı Harekatıyla ilgili yapılan yazılı ve sözlü tüm açıklamalarda da vurgulandığı üzere harekat esnasında sadece teröristlere ait hedefler vurulmakta, sivil/masum kişiler ile çevrenin (arkeolojik kalıntılar, tarihi özelliği olan yapılar, dini ve kültürel varlıklar vb.) zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.''

Hükümet yetkilileri de her fırsatta sivilleri korumanın öncelikleri olduğunu söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER