Osman Kavala'dan AYM'ye tepki: Kesin olan evrensel haktır, diğeri ise sadece bir ihtimaldir 

AYM, iki kez tahliye ve bir kez beraat etmesine rağmen hakkında yeni dava ve soruşturma açılarak  cezaevinde tutuluna Kavala’nın başvurusunu reddetmişti 

Osman Kavala'dan AYM'ye tepki: Kesin olan evrensel haktır, diğeri ise sadece bir ihtimaldir 

Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın 29 Aralık 2020 tarihinde alınan Anayasa Mahkemesi bireysel başvurusunu reddeden kararına ilişkin açıklamada bulundu. 

Kavala, “AYM’deki çoğunluğun hukuk normlarına uygun olmayan bu davranışı son derece endişe vericidir. Kesin olan evrensel haktır, diğeri ise sadece bir ihtimaldir. İhtimalin özgür yaşama hakkını kısıtlamaya gerekçe olabilmesi ancak istisnai şartlarda meşru görülebilir” dedi. 

Osman Kavala'nın 29 Aralık 2020 tarihinde alınan Anayasa Mahkemesi kararına ilişkin açıklaması: 

Anayasa Mahkemesi’nin son anda icat edilmiş, yasadaki tanıma uymayan, hiçbir delile dayanmayan casusluk suçlamasıyla tutuklanmış olmamı, hukuka uygun bulması akıl alır gibi değildir. AYM’deki çoğunluğun hukuk normlarına uygun olmayan bu davranışı son derece endişe vericidir. 

Yargıda en yaygın ve can yakıcı sorun, siyasi mesajların ve siyasi ortamın etkisiyle alınan, sağlam gerekçelere dayanmayan ve cezalandırmaya dönüşen tutuklama uygulamalarıdır. Tutuklama kararları verilirken suçlananın özgür yaşama hakkı karşısında onun adalete ve topluma zararlı bir eylemde bulunma ihtimali tartılır. 

Kesin olan evrensel haktır, diğeri ise sadece bir ihtimaldir. İhtimalin özgür yaşama hakkını kısıtlamaya gerekçe olabilmesi ancak istisnai şartlarda meşru görülebilir. 

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin de Anayasamızın da uyulmasını emrettiği bağlayıcı norm budur. 

NE OLMUŞTU? 

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iki kez tahliye ve bir kez beraat etmesine rağmen hakkında yeni dava ve soruşturma açılarak 1155 gündür cezaevinde tutulan Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın bireysel başvurusunu reddetti.   

AYM Genel Kurulu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, siyasi nedenlerle cezaevinde tutulduğunu karar altına aldığı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin serbest bırakılması için Türkiye’yi uyardığı Kavala’nın haklarının ihlal edilmediğine hükmetti.   

Kararlarının yerel mahkemelerce uygulanmamasından şikayet eden ve bu konuda zaman zaman açıklamalar yapan Anayasa Mahkemesi, bu kararı 1 oy farkla verdi.  

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Kavala’nın başvurusunu dün görüştü. 15 üyenin katılımıyla yapılan toplantıda, Kavala’nın "tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği" iddiası karara bağlandı.  

Genel Kurul, Kavala'nın Anayasa'nın 19. maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edilmediğine karar verdi. Kararın 7 üyeye karşı 8 üyenin oy çokluğuyla alındığı öğrenildi. 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER