Osman Kavala'dan mektup var: 6 aydır iddianame bekliyorum

Kavala, Kasım 2017'deb beri Silivri'de tutuklu bulunuyor

Osman Kavala'dan mektup var: 6 aydır iddianame bekliyorum

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, Kasım 2017'den beri tutuklu bulunduğu cezaevinden bir mektup yazdı. Kavala, Silivri'de tutukluluğunun 6 ayı geçtiğini belirterek "İddianameyi bekliyoruz" dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 17-25 Aralık soruşturmaları ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, bir mektup gönderdi.

Kavala, internet sitesinde yer alan mektubuna "Silivri'de tutukluluğumun altıncı ayı 1 Mayıs'ta tamamlandı. İddianameyi bekliyoruz" diyerek başladı. 

Kavala'nın mektubu şöyle devam etti: 

"Masumiyet karinesi adil yargılanma hakkının temel bir öğesi olduğu için, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi normları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları olağanüstü bir tedbir olan tutuklama kararı için 'kuvvetli şüpheyi' yeterli görmüyor, somut deliller aranmasını gerekli kılıyor.

Ülkemizde ise durum farklı. Savcı ağır ceza gerektiren bir suç tarifi yaptığı zaman hakim kendini tutuklama kararı vermekte adeta zorunlu hissediyor.

Yeterli delil olmadan verilen bu kararlar, iddianamenin hazırlanma sürecini de etkiliyor. Tutuklamadan sonra toplanan delillerle tutukluluk kararını haklı çıkarma çabası, bu süreci uzun ve sıkıntılı bir hale getiriyor.

İddianamenin hazırlanması uzadıkça, tutukluluk süresi de uzuyor, şüphelinin kendisine verilecek cezaya istinaden özgürlüğünden mahrum bırakıldığı zamanın bedeli telafisi mümkün olmayan bir seviyeye ulaşıyor.

Benim gibi cezaevlerinde aylardır belirsizlik içinde iddianamelerinin hazırlanmasını bekleyenlerin sayısı az değil. Bu durum, adil yargılanma mekanizmasında bir dengesizliğe işaret ediyor. Masumiyet karinesi başından itibaren yargı sürecinin temel unsuru olarak kabul edilmezse bu dengesizlik sürüp gidecek."

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER