Osman Kavala'dan gözaltılara tepki: Gezi iddiaları asılsız

Osman Kavala, "Gezi olaylarının finansörü olduğum iddiasının asılsızlığını göstermek için iddianameyi bekliyorum" dedi.

Osman Kavala'dan gözaltılara tepki: Gezi iddiaları asılsız

Bir yılı aşkın süredir iddianamesi hazırlanmadan tutuklu bulunan iş insan Osman Kavala, geçtiğimiz hafta aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 14 kişinin kendisiyle ilişkilendirilerek gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Bir açıklama yapan Kavala, "Bir yılı aşkın süredir tutuklu olmamın sebebi olarak ortaya atılan anayasal düzeni değiştirmek ve hükümeti devirmek suçlamalarının Gezi Olaylarının yöneticisi ve finansörü olduğum iddiasının asılsız ve dayanaktan yoksun olduğunu gösterebilmek için iddianamenin bir an önce hazırlanmasını bekliyorum" ifadesini kullandı. 

Kavala'nın, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklama şöyle: 

"Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasına göre benimle ilişkili olarak, aralarında akademisyenlerin de olduğu 14 kişinin gözaltına alınması ve bu bağlamda hakkımda bazı asılsız iddiaların gündeme getirilmesine çok üzüldüm.

Bir yılı aşkın süredir tutuklu olmamın sebebi olarak ortaya atılan anayasal düzeni değiştirmek ve hükümeti devirmek suçlamalarının Gezi Olaylarının yöneticisi ve finansörü olduğum iddiasının asılsız ve dayanaktan yoksun olduklarını gösterebilmek için iddianamenin bir an önce hazırlanmasını bekliyorum.

Bu davanın, insan özgürlüğüne değer vermeyen tutuklama anlayışının değişmesine katkı sağlayacağını ümit ediyorum."

Geçtiğimiz hafta, 'Anadolu Kültür soruşturması' kapsamında aralarında akademisyen ve gazetecilerin de bulunduğu 14 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar Gezi eylemlerini organize etmekle suçlanmış, İstanbul Bilgi Üniversitesi STK Eğitim ve Araştırma çalışanı Yiğit Aksakoğlu tutuklanmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 14:27

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER