Osman Can: Erdoğan'a bakınca demokratik olmayan bir başkanlık isteniyor diyebiliriz

Eski AKP MYKY üyesi Osman Can "Sadece Erdoğan'a bakınca tek kişinin her şeyi kontrol ettiği demokratik olmayan bir başkanlık sistemi isteniyor diyebiliriz" dedi

Osman Can: Erdoğan'a bakınca demokratik olmayan bir başkanlık isteniyor diyebiliriz

Eski AKP MKYK üyesi ve Anayasa Mahkemesi eski raportörü Prof. Osman Can, yeni anayasa tartışmalarına ilişkin olarak, "Sadece Erdoğan'a bakınca tek kişinin her şeyi kontrol ettiği demokratik olmayan bir başkanlık sistemi isteniyor diyebiliriz" görüşünü dile getirdi.

Medyascope TV'de gazeteci Ruşen Çakır'ın sorularını yanıtlayan Osman Can, "AYM'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararını tanımıyorum" diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eleştirdi.

"Bireyler karar tanımamazlık yapabilir ama kurumlar yapamaz" diyen Can, "Bu olmamalı, doğru değil" dedi.

"AYM'DEKİ PARALEL YAPILANMA ZÜHTÜ ARSLAN DÖNEMİNDE TEMİZLENDİ"

"Mevcut sistemde hukukun hakkıyla işleyebileceği tek yer AYM'dir" diyen Can, "AYM raportör kadrolarında ciddi manada paralel yapılanma vardı. Zühtü Arslan döneminde bunlar temizlendi" ifadesini kullandı.

"Paralel temizliği yapan bir AYM Başkanı'na şimdi 'paralelci' deniyor" diyen Can, "Bunu hiçbir yere koyamazsınız. AYM 367 kararlarının verildiği dönemde bile belli bir terbiyeyi muhafaza etmiştir. Şu anda AYM'ye yöneltilen tüm suçlamalar haksızdır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2016, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER