Ortak basın toplantısında Can Dündar da var: Erdoğan’a soru soracak

Erdoğan'ın Merkel ile yapacağı ortak basın toplantısını Dündar da izleyecek

Ortak basın toplantısında Can Dündar da var: Erdoğan’a soru soracak

Cumhuriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar Almanya’ya 27-29 Eylül tarihlerinde yapacağı ziyarette Başbakan Angela Merkel ile düzenleyecekleri ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a soru sormayı planladığını açıkladı.

Cumhuriyet’te yayınlanan MİT TIR’ları haberi nedeniyle ağır ceza istemiyle yargılanan Can Dündar, davanın duruşması sırasında adliyenin önünde kendisine yönelik silahlı saldırı düzenlenmesinin ardından can güvenliğini gerekçe göstererek Almanya’ya yerleşmişti. Dava sürecinde Erdoğan’ın, Can Dündar için “Öyle bırakmam onu” demesi çok tartışılmıştı.

13 Temmuz 2016’dan bu yana Almanya’da bulunan Dündar, dpa ajansına yaptığı açıklamada Erdoğan’a Almanya’da düzenleyeceği basın toplantısında ‘neden Türkiye’de cezaevlerinde gazetecilerin değil teröristlerin olduğunu söylediğini’ sormak istediğini belirtti.

Deutsche Welle’nin aktardığına göre Dündar bu kişilerin 'terörist' değil gazeteci olduklarını kolayca kanıtlayabileceğini ifade etti.

Dündar ayrıca “Erdoğan’a eleştirimi direkt yüzüne söylemek istiyorum” diyerek, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Erdoğan onuruna vereceği yemeğe davet edilseydi gideceğini söyledi.

Dündar Türkiye’de internet sitelerinin dpa’ya yaptığı demeci haberleştirmesinin ardından Twitter’dan paylaştığı mesajda “Öyle tuhaf bir ülke ki gazetecinin Cumhurbaşkanı’na soru sormak istemesi, haber oluyor. Soramaz mıyım?” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 13:40

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER