Orman Müdürlüğü’nden, Cerattepe’deki ağaç kesimine suç duyurusu

Artvin Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, maden şirketi çalışanları hakkında suç duyurusunda bulundu

Orman Müdürlüğü’nden, Cerattepe’deki ağaç kesimine suç duyurusu

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi'ne 3 gün önce güvenlik güçleri eşliğinde çıkan ve şantiye kurma çalışmasını sürdüren Cengiz Holding’e ait Eti Bakır A.Ş. çalışanlarının ağaçları kesmesi üzerine harekete geçen Artvin Orman İşletme Müdürlüğü, maden şirketi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cengiz Holding’e ait Eti Bakır A.Ş., bölge halkının tepkisinden çekinen Artvin Orman İşletme Müdürlüğü görevlilerinin ‘yer tahsis izni’ işlemlerini geciktirdiğini öne sürerek Artvin Valiliği’ne şikayette bulunmuş, Vali Kemal Cirit de aralarında Artvin Orman İşletme Müdürü Yusuf Soysal ile şef ve orman mühendislerinin de yer aldığı 4 kişi hakkında soruşturma açılması talimatı vermişti.

Maden şirketi ile Artvin Orman İşletme Müdürlüğü arasındaki ‘yer tahsis izni’ tartışması sürerken, yeni bir gelişme ortaya çıktı.

Cerattepe’ye dün çıkarak şantiye sahasında inceleme yapan Artvin Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, maden şirketi çalışanlarının ağaçları kesmesiyle ilgili tutanak tuttu.

Artvin Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, tutanakları Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndererek maden şirketi çalışanları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cerattepe Mevkii’nde ‘yer tahsis izni’ olmadan çalışma yürütülmesi üzerine Artvin Orman İşletme Müdürlüğü’ne şikayette bulunan Yeşil Artvin Derneği’ne de yanıt geldi.

Artvin Orman İşletme Müdürü Yusuf Soysal imzasıyla, 19 Şubat’ta Yeşil Artvin Derneği’ne gönderilen yazıda, maden şirketine herhangi bir saha teslim işlemi yapılmadığı, bölgedeki araçların da kendi kurumları ile ilgisi bulunmadığı bildirildi.

Yazıda ayrıca, basında yer alan ağaç kesimlerinin, izne konu olan saha dışında gerçekleştirildiği ve kesimi yapılan ağaçlarla ilgili tutanakların da Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderileceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2016, 14:38

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER