Orhan Gencebay: Her devrin adamı olmak bukalemunluktur, bana yakışmaz

Orhan Gencebay, kendisine yöneltilen 'her dönemin adamı' eleştirisine tepki gösterdi

Orhan Gencebay: Her devrin adamı olmak bukalemunluktur, bana yakışmaz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı son atamalar ile Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nda yer alan Orhan Gencebay, açıklamalarda bulundu.

Gencebay, "Her devrin adamı denilince neden kızıyorsunuz" sorusuna "Bu bukalemunluktur, bana yakışmaz" yanıtını verdi.

Gencbay geçtiğimiz günlerde tepkilere neden olan "Devleti sevmeyen nimetlerinden faydalanmasın" sözleri için de “Ben devletime sahip çıkarım. Devletime de herkesin sahip çıkmasını isterim. Devletimizin her şeyinden yararlanan bir insanın da devletimizi kötülemesine razı olmam mümkün değil. Benim devletimi çeşitli insanlar, halkımızın seçtiği hükümetler yönetebilir. Önemli olan yönetimlerin iyi olmasıdır” dedi.

CNN TÜRK'te Buket Aydın'ın sunduğu '40' programına konuk olan Orhan Gencebay, MESAM’da yaşanan yönetim krizinde Arif Sağ yönetiminin görevden alınması ve üyelikten atılması daha sonra Genel Kurul kararıyla yeniden üyeliğe dönmeleri sürecinde yaşanan tartışmalara da değindi.

Gencebay, Arif Sağ’ı, Erdoğan’a şikâyet ettiği iddiasına "Bu şekilde buna cevap vermek istemem, ispiyonculuğu sevmem" yanıtını verdi.

Neden "Devleti sevmeyen nimetlerinden faydalanmasın" dedi?

Gencebay, neden "Devleti sevmeyen nimetlerinden faydalanmasın" dediğini anlattı. Gencebay, şunları söyledi:

"Biz Türkiye Cumhuriyeti devletiyiz. Biz cumhuriyet ile idare ediliyoruz. Cumhuriyet demek, halkın kendi kendisinin idaresi demektir. Bu bir rejimdir. Bunu hiç kimse bozamaz. Bu bizim değiştirilmesi teklif edilmeyen maddelerimizin en başında gelir. Biz Cumhuriyet devletiyiz. Bu devletimizi korumamız lazım. Bu devletimizin getirmiş olduğu nimetlerimizden hepimizin yararlanması lazım.

Ama devletimi eleştiren varsa ve bu değişmesi mümkün olmayan maddelerimiz değiştirmeye kalkan varsa o, devletimize zarar veriyordur. Ben ona tepki gösteririm, ülkemi, insanımı, değerleri korumak için. Benim devletim, benim için kutsaldır. Benim bir sözüm vardır, kimliğim odur. 'Bu vatanın çatısı, yaşam kadar kutsaldır. Yaradanım yaratmış, dünya ana vatandır.

Dil, din, ırk, cins ayırmam şu dünya gurbetinde. Bana Orhan diyorlar, asıl adım insandır.' Benim kimliğimdir bu. Ben devletime sahip çıkarım. Devletime de herkesin sahip çıkmasını isterim. Devletimizin her şeyinden yararlanan bir insanın da devletimizi kötülemesine razı olmam mümkün değil. Benim devletimi çeşitli insanlar, halkımızın seçtiği hükümetler yönetebilir. Önemli olan yönetimlerin iyi olmasıdır. Bu değerleri korumasıdır. Bunu yapana saygı duyarım."

‘BU BUKALEMUNLUK ANLAMINA GELMEZ’

Gencebay, "Size her dönemin adamı denilince neden kızıyorsunuz?" sorusuna yanıt verdi.

"Bu bukalemunluktur, bana yakışmaz" diyen Gencebay, sözlerine şöyle devam etti:

"Bizi yöneten iktidardır. Devletimi yöneten kimse, seçen de halkımızdır. Halkıma olan saygımdan dolayı o iktidarı da severim. Yeter ki o iktidar görevini iyi yapsın. İktidarın görevini iyi yapması için bana düşen bir görev varsa ben de o görevi seve seve şerefle yaparım. Bunu herkes böyle düşünmeli. Bu bukalemunluk anlamına gelmez. Süleyman Babamıza, Bülent Ecevit'e, Özal'a büyük sevgimiz vardı. Hepsiyle de biz yakın görüşürdük. Benim devletimi iyi yönetenlere benim şükranım var. Doğru olana, iyi hizmet verene boynum kıldan incedir. Ben Tayyip Bey'i çok eskiden tanırım, severim. Birçok özel ortamlarda beraber olduk, ben onu çok severim. Mazlumun ve mağdurun yanında olduğunu biliyorum. Dünya çapında harika şeyler yapıyor, Allah razı olsun. Diğer yapanlardan da Allah razı olsun. Şu anda Tayyip Bey vardır. Sora ülkemize bir başka görevli gelirse orda da sahip çıkacağım."

Arif Sağ'ı Cumhurbaşkanı'na şikayet etti mi?

Gencebay, "Arif Sağ'ı Cumhurbaşkanı'na şikayet ettiniz mi?" sorusuna, "Bu şekilde buna cevap vermek istemem, ispiyonculuğu sevmem" diye yanıt verdi.

Gencebay, sözlerine şöyle devam etti:

"Şu bilgiyi vereyim, MESAM'a kayyım değil, geçici yönetim atandı. Bunun nedeni de MESAM'ı teftiş eden müfettişlerin verdiği raporlardı. O raporlarda MESAM'da yapılan yanlışlıklar yüzünden geçici yönetimi bakanlığımız atamıştır. Bu kesinlikle böyle değildir, ispiyonculuğu da sevmem. MESAM'ın daha iyi olması için yapılan çalışmaları neticesinde MESAM'da olan olumsuzluklar yüzünden geçici yönetim gelmiştir. Girmek istemiyorum bu konuya."

‘BEN DE ÜZÜLDÜM’

Buket Aydın, Orhan Gencebay'a, "Arif Sağ ile aranızda ne geçti de 55 yıllık arkadaşlığınıza mal oldu?" sorusunu da yöneltti.

Gencebay, "İsim zikretmek istemiyorum ama insan çok değer verdiği birilerini kaybedince üzülür. Ben de üzüldüm ama bu benim yaptığım bir şey değil, kaybeden ben değilim" dedi.

Kaynak: CNN Türk

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 21:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz Agiri
Deniz Agiri - 2 yıl Önce

Ulan alçak şerefsiz senden alla bükalemun

Yusuf Yusuf
Yusuf Yusuf - 2 yıl Önce

Dangalak..

SIRADAKİ HABER