Optimar anketi: Devlet kurumlarına güvenmeyenlerin oranı yüzde 30.5

Cumhurbaşkanlığına güven oranı yüzde 25.1

Optimar anketi: Devlet kurumlarına güvenmeyenlerin oranı yüzde 30.5

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Optimar Araştırma Şirketi'nin yaptığı son anketin köşesinde paylaştı. Ankete göre, CHP'nin 24 Haziran'daki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye verilen destek yeni bir parti kurması halinde yüzde 30.1'den yüzde 27.7'ye düşüyor.

Ankete göre kurumlara güven sıralamasında Cumhurbaşkanlığı yüzde 25.1. Cumhurbaşkanlığı’nı yüzde 12’yle TSK, onu yüzde 9.5’le Emniyet takip ediyor. "Hiçbirine güvenmiyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 30.5 olarak öne çıkıyor. 

Selvi'nin Hürriyet'te, "Anketten ne çıktı?" başlığı ile yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

Daha çok veri paylaştığım için sonuçlara ilişkin değerlendirmelere girmemeye çalışıyorum. Ankette kurumlara güven sıralamasında Cumhurbaşkanlığı yüzde 25.1’le açık ara önde. Cumhurbaşkanlığı’nı yüzde 12’yle TSK, onu yüzde 9.5’le Emniyet takip ediyor. “Hiçbirine güvenmiyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 30.5’le önemli bir sinyal veriyor. 

Araştırmanın Meral Akşener ve Muharrem İnce’yle ilgili bölümünü de paylaşmak istiyorum.

Muharrem İnce’nin CHP Genel Başkanı olmasını destekleyenlerin oranı yüzde 47.1 çıkarken, hayır diyenler yüzde 33.6’da kalıyor. İnce’nin CHP Genel Başkanı olmasına yüzde 80.4’le en büyük destek tahmin edileceği gibi CHP’lilerden geliyor. En az desteği ise yüzde 28.8’le AK Partililer veriyor. 

“Muharrem İnce CHP’nin Genel Başkanı olduğu takdirde CHP’ye oy verir misiniz?” diye sorulduğunda ise “Oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 30.1 olurken, “Oy vermem” diyenler 43.7’ye çıkıyor. İnce yüzde 89.3’le CHP’lilerden oy alıyor. 

“Muharrem İnce yeni bir parti kursa oy verir misiniz?” sorusuna verilen yanıt birçok şeyi aydınlatmaya yetiyor. “Oy veririm” diyenler yüzde 27.7’de kalırken, “Oy vermem” diyenler 56.6’ya çıkıyor. Herkes kendi mahallesinde kalmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 20:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER