Onu eleştirmek suç!

Başbakan 22 yaşındaki genci de mahkemeye verdi!

Onu eleştirmek suç!

Erdoğan'ın meydanlarda söylediği "CHP, MHP terör örgütüyle ruh üçüzü oldu" sözlerini değiştirerek internetteki blogunda kullanan Barış Ünver davalık oldu.

Cumhuriyet’in haberine göre, “Beyn.org” adlı kendi blog sayfasında çeşitli yazılar kaleme alan üniversite öğrencisi Barış Ünver (22) referandum sürecinde AKP ve açılımı eleştiren bir yazı kaleme aldı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın meydanlarda söylediği “CHP, MHP terör örgütüyle ruh üçüzü oldu” sözlerine atıfta bulunan Ünver, Abdullah Öcalan’ın devlet ile olan temasının da değerlendirildiği yazıda Erdoğan ile aynı kelimeler kullanılarak, “Erdoğan da Öcalan ile ruh ikizi oldu” dedi.

'SADECE ELEŞTİRİYDİ'

Bu yazı üzerine Erdoğan, üniversite öğrencisi hakkında suç duyurusunda bulundu. Erdoğan suç duyurusunda, “kişilik haklarına saldırı kastıyla fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayri kabil hakaretlerde bulunulduğunu” iddia etti. Suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Savcısı Osman Atalay, Ünver hakkında 2 yıl hapis istemiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. Ünver, soruşturmada alınan ifadesinde, yazının amacının sadece eleştiride bulunmak olduğunu, hakaret amacı taşıyan kelimeleri kullanmadığını vurguladı. Ünver, ceza alırsa, atama veya seçilmeye tabi tüm memur hizmetlerinden de yararlanamayacak.

DEMOKRASİ ELEŞTİRİ ÖZGÜRLÜĞÜDÜR

Barış Ünver adlı 22 yaşındaki bir gencin, açılım politikalarına karşı tavrını beğenmeyebiliriz, ancak onun fikirlerini söylemesine, yaymasına engel olmak demokrasiyle bağdaşmaz. Ancak, Başbakan kendini eleştiren herkese aynı tavrı göstermekten geri durmuyor. Konuşmalarının aynı anda 14 televizyon kanalından birden sürekli canlı verilmesi, bütün medyanın ne yapsa alkışlaması yetmiyor olacak ki 22 yaşındaki bir gencin blog sayfasında yazdığı eleştiriyi mahkemeye verecek noktaya geliyor. Daha yeni Ahmet Altan’a açtığı davanın mürekkebi kurumamışken. Mübarek’e verdiği akılların birazını kendine saklasa; öğrencileri, işçileri gazlatıp, coplatmasa, yazarları azarlamasa, eleştirenleri mahkemelerde süründürmese, biraz kulak verse, dinlese ne iyi olacak…

BAKIN GENÇ NE HALE GETİRİLMİŞ

Barış Ünver adlı genç, bakın başına gelenlerden sonra bloğunda dava hakkında neler yazmak zorunda kalmış:

“Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinde, 21 Nisan 2011'de hakim karşısına çıkacağım dava ile ilgili birer tane haber çıktığını gördüm.

Türk Ceza Kanunu'nda "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" başlıklı bir madde var: 288. madde. Bu maddeye göre henüz sonuçlanmamış davam hakkında yorum yapmam suç olarak değerlendirileceği için, avukatımın da önerisiyle, hiçbir yerde hiçbir şekilde yorum yapmamaya özen göstermek zorundayım. Dolayısıyla söyleyebileceğim bir şey yok.

Bu süreçte bana destek veren herkese çok teşekkür ederim.

ÖNEMLİ: Arkadaşlar, destek mesajlarınız için çok teşekkür ederim ama dava konusunda yapılan yorumları kendime saklama, yayınlamama kararı almak zorunda kaldım. (Maksadım dolaylı olarak da olsa davanın gidişatını etkilememek.) Dava hakkındaki yorumlarınızı İletişim sayfasından bana gönderebilirseniz çok sevinirim. Bu yazıyı da mecburen yorumlara kapatıyorum, lütfen beni affedin.

DEMOKRAT HABER

YORUM EKLE