Ölüye de mi haram bu meret!

Can Yücel’i anmak için mezarına şarap dökülmesi AK Parti İlçe Başkanını çok kızdırmış…

Ölüye de mi haram bu meret!

Muğla Datça'da AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz, Türk edebiyatının usta şairlerinden Can Yücel'in, 12 Ağustos Cuma günü anılması sırasında mezarına şarap dökülmesine tepki gösterdi.

AK Parti Datça İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz, şairin mezarının yanına, ailesi tarafından, üzerinde 'Çiçek dışında birşey bırakılmaması rica olunur' yazan tabela konulduğunu hatırlattığı yazılı açıklamasında şöyle dedi:

"Biz kimsenin içkisiyle uğraşacak değiliz. İstedikleri kadar içip istedikleri kadar sarhoş olabilirler. Ama bunu yaparken lütfen milletimizin inançlarına, geleneklerine, manevi duygularına küfretmeye, hakaret etmeye kalkışmalarına da sessiz kalacak değiliz. İnsafla düşünmek lazım. O mezarlıkta yatanları rencide edici harekette bulunma hakkını kim kendinde görüyor? Efendim Can Yücel 'Ben öldükten sonra benim mezarıma şarap dökün' demiş ve güya vasiyetini yerine getiriyorlarmış. Can Yücel asla böyle bir söz sarf etmemiştir. Bunun şahitleri hayattadır. Ama bazıları milletin değerleriyle alay etmeyi, milletin manevi duygularıyla oynamayı zevk haline getirmelerinden dolayı bu saçma sapan olayı gerçekleştirmek istemişlerdir. Ama unutmasınlar bu olayın bir daha tekrar olmaması için var gücümüzle çaba sarf edip yetkililerin atacağı adımların takipçisi olacağız."

İhlas Haber ajansı da haberi "Böyle rezalet görülmedi" başlığıyla vermişti.

AKP'li başkan başkasının mezarı, inançları, gelenekleri ve manevi duyguları hakkında çok bilmişlik yapıyor, İhlas Haber Ajansı hakaret ediyor, ancak Anadolu'da birçok mezarlıkta, mezar taşlarında şarap şişesi resimli, içkiyle ilgili esprilerin olduğu yüzlerce mezar taşı bulunuyor.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
anadolu
anadolu - 9 yıl Önce

6 ay önce köyüme gittik (Türk-Alevi köyü).. Rahmetli anneannem çok sevdiği için önce onun mezarına ayran döküldü bolca, o da çok severdi diye dedemin mezarına da..

Yengemin rahmetli babası çok sevdiği için onun mezarına kola ve fanta döktü.. Bizim ailede içkiye alerji olduğu için içki veremedik, çünkü sağlıklarında da içmiyorlardı. İçselerdi içki de dökerdik seve seve..
Hatta mutlu olsunlar diye, en genç olan bizlere döktürdüler içecekleri..

Yine başka bir mezarlık vardı(Ege'de), orada kimi mezar taşlarında "buraya rakı dökün" minvalli yazı ve resimler vardır.. Gidenler yanlarında rakı ve şarap götürüp dökerler, tanımasa da.. Ruhları mutlu olur çünkü.. Hatırlandıkları için, anıldıkları için, değer verildikleri için..

Can Baba gibi içkiyi çok seven birinin mezarına elbetteki bu yapılacak, döken arkadaşlara eminim ki teşekkür ediyordur ışıklı mekanından..
Kendi "tek doğru" anlayışını insanlar başkalarına dayatmasın artık.. Sizin bilmemeniz, bu geleneklerin olmadığı anlamına gelmez

mehmet
mehmet - 9 yıl Önce

sayın akp'li başkan, çok doğru yaptığından ne kadar da emin... ne kadar çok bilmiş...
sanki herkes onlar gibi yaşamak, ölmek, gömülmek ve anılmak zorunda...
terbiyesizlik ve saygısızlık bu yaptığı...
kimse kimsenin inancına, tercihlerine karışmasın, saygısızlık da yapmasın...
yeter artık...

SIRADAKİ HABER