Öldürülen doktorun kardeşi: Dağdakiler de, asker de, polis de, sivil de ölmesin

Doktor Abdullah Biroğul, Diyarbakır'da uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmişti

Öldürülen doktorun kardeşi: Dağdakiler de, asker de, polis de, sivil de ölmesin

Diyarbakır’da PKK’lilerin aracına açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden doktor Abdullah Biroğul toprağa verildi. Doktorun kardeşi Halime Biroğul, “Bu kan dursun artık, analar ağlamasın. Dağdakiler de, asker de, polis de, sivil de ölmesin”dedi.

BBC’den Hatice Kamer’e konuşan Halime Biroğlu, ağabeyinin yıllardır çok zor koşullarda çalıştığını söyledi.

Gazetelerde çıkan yalan haberlerden ailece rahatsız olduklarını belirten Biroğlu, “Bu kan dursun artık, analar ağlamasın. Dağdakiler, asker, polis, sivil de ölmesin. Hepsi ana evladı. Daha nereye kadar bu kan dökülecek. Biz Kürt, Türk, Laz, ayırımı yapmıyoruz. Sadece ülkemizde rahat ve huzurlu yaşamanın bizim de hakkımız olduğunu söylemek istiyorum”diye konuştu.

PKK DOKTORU SİVİL POLİS SANMIŞ

“Abim bu vatanın bir Kürt evladıydı. Onu toprağa vermenin acısını ancak evladını kaybeden analar bilir. Ne olur, anaların yüreğinin acısını dindirecek barış olsun artık” diyen Biroğul ailesi, Dicle ilçesine bağlı köyleri 20 yıl önce yakılınca, Diyarbakır’a göç etmek zorunda kalmış. Baba inşaat işçisi ve büyük zorluklar içinde oğlunu okutabilmiş.

Doktorun vurulması sırasında durdurulan 60 kadar araçtan birinde bulunan ve güvenlik nedeniyle adını vermek istemeyen bir görgü tanığı, BBC’ye yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Hiç kimse böyle bir şey beklemiyordu. Hepimiz şok olmuştuk. PKK’liler aracın yanına gittiler. Onun sivil polis olduğunu bu yüzden ateş ettiklerini söylediler. Oysa polis ya da asker olduğunu gösteren herhangi bir kimlik göstermediler. Gözümüzün önünde bir insan öldürüldü, buna tepki gösterdik. Hepimiz bu duruma çok üzüldük.”

“Olaydan yaklaşık yarım saat, 45 dakika sonra gitmemize izin verdiler. Ayrıldığımızda araç hala orada duruyordu. Sonra öğrendik ki öldürülen bir doktormuş. Çok acı bir olay ve buna şahit olmak çok kötü.”

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2015, 15:14

YORUM EKLE
YORUMLAR
Said
Said - 5 yıl Önce

90 da devletin yaptığını şimdi pkk yapıyor. Katiline benzemek, aşık olmak bu heralde.

Apocu
Apocu - 5 yıl Önce

Dagdaki cok ayip ettin sivil oldurmeyede mi basladin.hani erdogana katil diyordun hani isid diyordun ya sen nesin peki cevap ver pkk

la nerdesin
la nerdesin - 5 yıl Önce

dimitri . özledik seni

diren dicle
diren dicle - 5 yıl Önce

inanamiyorum bu olayi lanetliyorum
her kim oldurmusse Allah belalarini versin

güldar
güldar - 5 yıl Önce

Doktoru öldüren gerillaları kınıyorum. Bu nasıl hak arama ya...

Kürdüm
Kürdüm - 5 yıl Önce

Analar ağlamasın

SIRADAKİ HABER