Öğretim Üyeleri Derneği, Erdoğan'ın atadığı rektörü istifaya çağırdı

Prof. Dr. Mehmed Özkan, Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanmıştı

Öğretim Üyeleri Derneği, Erdoğan'ın atadığı rektörü istifaya çağırdı

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği yönetim kurulu, Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanan Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı istifaya çağırdı.
 
Üniversitenin önceki rektörü Gülay Barbarosoğlu, 12 Temmuz tarihinde yapılan seçimde, oyların yüzde 86’sını alarak üniversite tarihinin rekorunu kırmıştı. Barbarasoğlu’na en yakın isim olan Prof. Vedat Akgiray ise yalnızca 40 oy alabilmişti.
 
18 Ekim tarihinde ‘Akademik Yıl’ açılış töreninde konuşan Erdoğan, rektörlük seçimlerinin üniversitelerde ‘gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları’ artıran bir işleve büründüğünü savunmuştu. Ardından da rektör seçimleri kaldırılarak rektör atama yetkisi cumhurbaşkanına verilmişti.
 
Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Erdoğan tarafından atanan Prof. Dr. Mehmed Özkan ilk açıklamasında, üniversitenin özgürlükçü yaşam geleneğine sahip çıkacağını söylemişti.
 
Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, yazılı açıklamasında Özkan’ı istifaya çağırdı.
 
Dernekten yapılan açıklama şöyle:
 
“Demokratik toplumlarda rektörler siyasi irade tarafından belirlenmez. Üniversiteler özerk kurumlardır. Bu özerklik, anayasamız tarafından sınırlı da olsa güvence altına alınmıştır. Ancak son düzenleme, üniversitenin kurumsal özerkliğini hem kamu hem vakıf üniversiteleri için yok etmektedir.
 
Şu gelinen aşamada Üniversite Öğretim Üyesi Derneği olarak Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyelerinin bildirisi doğrultusunda 12 Temmuz 2016 tarihinde öğretim üyelerinin yüzde 90’ının katıldığı  bir seçimde yüzde 86 gibi yüksek bir oranla seçilen Gülay Barbarasoğlu’nun yerine Mehmed Özkan’ın atanmasına karşı çıkıyoruz. İlk verdiği açıklamada katılımcı, çoğulcu ve özgürlükçü yaşam geleneğine sahip çıkmak ve Boğaziçi değerlerini geleceğe taşımak için var gücüyle gayret göstereceğini belirten Mehmed Özkan’ı sözünün arkasında durmaya ve Boğaziçi değer ve geleneğini savunmak adına istifa etmeye çağırıyoruz.”
 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2016, 12:03
YORUM EKLE