Öğrencilerden 17 Aralık'ın yıldönümünde ayakkabı kutulu ve dolarlı eylem

Kampüs içerisine 100 dolarlık banknottan 'yolsuzluk hatırası' da asıldı

Öğrencilerden 17 Aralık'ın yıldönümünde ayakkabı kutulu ve dolarlı eylem

Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Kolektifi üyeleri, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun 2. yıldönümünde ayakkabı kutulu, dolarlı eylem yaptı. Öğrenciler, kampüs içerisine 100 dolarlık banknottan 'yolsuzluk hatırası' astı.

17 Aralık 2013'te düzenlenen yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, üzerinden geçen 2 yıla rağmen protesto edilmeye devam ediliyor. Operasyonun 2. yıldönümünde de Akdeniz Üniversiteli öğrencilerinden oluşan Öğrenci Kolektifi üyeleri, kampüs içerisinde protesto gerçekleştirdi. Rektörlük yolunda toplanan öğrenciler, burada ağaçlara çeşitli sloganların yazılı olduğu dövizler astı. Dövizlerin üzerinde adı yolsuzluğa karışan bakanlar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarının yer alması dikkat çekti.

Öğrenciler, ayakkabı kutularıyla getirdikleri fotokopiyle çoğaltılmış 100 dolarlık banknotları da kampüste 'yolsuzluk hatırası' olarak öğrencilere dağıttı. Bu dolarların üzerinde de adı yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına karışan eski bakanların fotoğrafları yer aldı. Yine öğrenciler tarafından yapılan büyük boy 100 dolarlık ortası delik banknot ağaca asıldı. Üzerinde 'yolsuzluk hatırası' yazan büyük boy doların ortasından kafasını çıkaran kolektif üyesi öğrenciler hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Grup adına açıklama yapan Barış Çetin, bundan iki yol önce yapılan operasyonu hatırlattı. Bu operasyonda adı geçenlerin ise herhangi aradan geçen 2 yıla rağmen ceza almadıklarını söyleyen Çetin, bu kişilerin ellerini, kollarını sallayarak gezmeye devam ettiklerini söyledi.

Açıklamanın ardından öğrenciler bir dönem popüler olan 'Var mısın yok musun?' programını canlandırdı. Önceden hazırlanan kutuları açan eylemciler, çeşitli dallarda 'yılın en'lerini belirledi. Bu kapsamda 'sıfırlayamayan' ödülü Bilal Erdoğan'a verildi. Bu kategoride 'sıfırlamayan' kelimesinin hece hece yazılması dikkat çekti. Soruşturmada adı geçen 4 bakana ise 'haramiler ödülü' verildi.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 18:10
YORUM EKLE