Oğluna işkence yapıldığını söyleyen baba: Ambulansa ben koydum, gözleri vardı

19 yaşındaki genç, boyun bölgesine saplanan kurşun nedeniyle yaşamını yitirmişti

Oğluna işkence yapıldığını söyleyen baba: Ambulansa ben koydum, gözleri vardı

Şırnak’in Cizre ilçesinde oğlunun öldürüldükten sonra gözlerinin oyulduğu iddiasıyla Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na (TİHV) işkence başvurusunda bulunmuştu.

TİHV, sokağa çıkma yasağı ve operasyonlarının sürdüğü Cizre’de geçtiğimiz aylarda yaklaşık 50 ölüm ve yaralanma dosyası incelemiş, bir babanın oğlunun gözlerinin oyulduğuna dair bir başvurusu olduğu ortaya çıkmıştı.

İşkenceyle öldürülen gencin geçen eylül ayında boğazına isabet eden kurşunla hayatını kaybeden Sait Çağdavul olduğu ortaya çıktı.

19 yaşındaki genç, Cizre’de uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında Nur mahallesinde boyun bölgesine saplanan kurşun nedeniyle kan kaybından yaşamını yitirmişti.

Bir süre cami avlusunda bekletilen gencin cansız bedeni bir süre sonra Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Burcu Karakaş’ın Diken’de yer alan haberine göre, baba Abdullah Çağdavul, oğlunu ambulansa kendi elleriyle koyduğunu ve o sırada gözlerinin sağlam olduğunu söyleyerek, “Gözlerini çıkarmışlardı. İki gözünü de çıkarmışlardı. Ben oğlumu görmeye tek başıma gittim, başka kimse gelmedi. Yalnızca avukat vardı yanımda. Annesi de görmedi. Cami avlusunda gözleri vardı. Ambulansa oğlumu avludan ben kendim teslim ettim. Gözleri vardı. Savcıya onu gördüğümde söyledim. ‘Benim çocuğun gözlerini çıkarmışlar. Bu otopsi raporunun işi değildir‘ dedim. Savcı, ‘Bilmiyorum‘ dedi. Hastaneye de söyledim” dedi.

Adalet mücadelesi vereceklerini ve işkence başvurusunun peşini bırakmayacaklarını vurgulayan Çağdavul, “Bizi ne zaman mahkemeye çağırırlar, bilmiyorum. Daha çağırmamışlar. Biz dedik sonuna kadar şikayetçiyiz. Sonuna kadar davacıyız. Adalet yerini bulmalı. Hiçbir zaman şikayetimizden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2016, 12:41
YORUM EKLE