OECD, 2019 büyüme tahminini yüzde 0,5’e çekti

OECD, G-20’de bu yıl yüzde 3,9 gelecek yıl ise yüzde 3,8 oranında büyüme öngördü

OECD, 2019 büyüme tahminini yüzde 0,5’e çekti

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye için 2019 büyüme tahminini yüzde 0,5’e çekti.

OECD’nin üye ülkelerle ilgili ekonomik görünüm ara raporu bugün yayınlandı.

OECD’nin mayıs ayında yayınladığı ara raporla karşılaştırıldığında Türkiye için öngörülen büyüme oranı 4,5 puan düşürüldü.

Buna göre, OECD 2019 yılında Türkiye’nin yüzde 0,5 büyüceğini tahmin ederken, üye ülkeler içinde büyüme oranlarında en keskin düşüşü Türkiye’nin yaşayacağı öngörüsünde bulundu.

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün açıkladığı 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'nda büyüme bu yıl için yüzde 3,8 ve 2019 için yüzde 2,3 olarak öngörüldü.

OECD’ye göre, Türkiye’nin 2018 yılı büyüme oranı ise yine mayıs ayındaki tahmine göre 1,9 puan geri çekildi ve yüzde 3,2 olacağı tahmin edildi. Türkiye, 2017 yılında yüzde 7,4 ile OECD içinde en yüksek büyümeyi yakalamıştı.

OECD, Hindistan’ın bu yıl yüzde 7,6, gelecek yıl ise yüzde 7,4 büyüyeceğini ortaya koyarken, Çin için bu yıl yüzde 6,7 gelecek yıl için ise yüzde 6,4 büyüme oranı tahmininde bulundu. OECD, G-20’de bu yıl yüzde 3,9 gelecek yıl ise yüzde 3,8 oranında büyüme öngördü.

TÜRKİYE VE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERLE İLGİLİ ENDİŞELER

Raporda, Türk Lirası'ndaki baskı ile banka ve şirketlerin yüksek borçları yüzünden Türkiye'nin büyüme hedeflerinin çok ciddi bir şekilde zayıfladığı yorumu yapılırken, “yüksek enflasyon ile artan faizlerin güven ortamına yapacağı etkiye ve bunun da tüketimin ve yatırımların azalmasına yol açacağı” uyarısında bulunuldu.

OECD, ekonomik politikalarda güven ortamının tesis edilememesinin, büyüme hızı için risk teşkil ettiği, yüksek borçların da sonuç olarak iç mali istikrarda gerginliği artıracağı öngörüsünde bulundu.

Raporda, ABD'deki faiz oranının artması ve doların değeriyle ilgili değişikliklerin gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini zora soktuğu yorumu yapıldı.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE YATIRIMLAR ETKİLENİR

Türkiye ve Arjantin gibi dış ticarette önemli açıkları olan ve yüksek borçlarını yabancı dövizle ödemek zorunda olan ülkelerin de mevcut koşullardan önemli ölçüde etkilendiği kaydedilen raporda, petrol fiyatlarının da petrol ithal eden ülkelerde olumsuzlukları artırdığı ifade edildi.

Raporda, Türkiye ve Arjantin’de iç talepteki düşüşü önlemek için istikrarı sağlayıcı önlemlerin önemine işaret edildi.

OECD raporunda, ayrıca Türkiye ve Arjantin’den gelecek daha fazla kötü haberin ise yatırımcıların gelişmekte olan ülkelere yapacağı yatırımları daha da derinden gözden geçirmesine yol açacağı uyarısında bulunuldu.

Raporda, ayrıca Hindistan, Endonezya ve Rusya'nın da aralarında olduğu bazı ülkelerde faizlerin artmasının, para birimindeki değer kaybıyla enflasyonda baskı yaptığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 11:50

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER