ODTÜ ile Gökçek anlaştı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ Rektörlüğü arasında anlaşma sağlandığı bildirildi

ODTÜ ile Gökçek anlaştı

ODTÜ’den geçmesi planlanan yolun proje uygulamasıyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ Rektörlüğü arasında anlaşma sağlandı.

Ankara Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, imzalanan protokolle, ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı arasında bağlantıyı sağlayacak tünelin, kampüs alanının üst yüzeyine zarar vermeyecek şekilde yapılması kararlaştırıldı.

Protokolde tünelin giriş ve çıkışındaki kavşak bağlantı alanlarında gerektiğinde aç-kapa imalatları yapılması ve tahribatın minimum seviyede tutulması öngörülüyor. Tünel projesi, ODTÜ’nün gözetim ve mutabakatı çerçevesinde yürütülecek.

AĞAÇLAR ODTÜ’NÜN GÖSTERECEĞİ ALANA

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi’nin bulunduğu bölgeden başlayan ve ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek İncek Bulvarı’na ve sonrasında Ankara Çevre Otoyolu’na bağlanacak bulvarın, Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan ve ODTÜ alanında kalan 4.8 kilometrelik kısmının yapımına karar verildi.

Proje kapsamında nakledilecek veya kaldırılacak ağaç ve çalı gruplarının 2 katından az olmamak üzere, ODTÜ’nün göstereceği alanlara dikim yapılacak ve yol güzergahının her iki tarafında kalan kısımlar, Ankara Büyükşehir Belediyesince ağaçlandırılacak. Yol için kullanılan 36 hektarlık alan karşılığı olarak ODTÜ alanına bitişik veya en yakın bölgeden 36 hektardan az olmamak üzere alan, Ankara Valiliği’nin koordinasyonunda ODTÜ’ye tahsis edilecek.

REKTÖR’DEN BİLGİLENDİRME MESAJI

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, yol projesiyle ilgili olarak öğrencilere bilgilendirme mesajı attı. İmzalanacak protokolün içeriğine ilişkin detaylı bilgi verilen mesajda Rektörlük şu açıklamayı yaptı: “Protokolle Tünel yolun ODTÜ’nün istediği biçimde yapılacağı mutabakat altına alınacaktır.

İncek Bağlantı Yolunda ise ODTÜ önerilerinin biri çok sayıda istimlak gerektireceği için, diğeri ise arazinin vadi yapısının yol yapımını zorlaştıracağı gerekçeleriyle kabul görmemiştir. Öte yandan, yol genişliği 50 metre’den 38 metre’ye inmiş, mümkün olan ağaçların transferi, yeni ağaç dikimi gibi hususlar ABB tarafından kabul edilmiştir. Son olarak, aynı büyüklükte ya da değerde ve Üniversitemize bitişik bir arazinin ODTÜ’ye tahsis edilmesinde de mutabakata varılmıştır.”

Rektörlüğün bilgilendirme metninde, “Üniversite olarak bugüne kadar olduğu gibi hastane bölgesinde kamu yararını da dikkate alarak, ancak üniversitemizin kampüs bütünlüğünü ve ekolojik zenginliğini de zedelemeden bir çözüm üretilmeye çalışılmıştır” ifadesi yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2017, 20:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER