ÖDP: Kürt illerindeki kuşatmayı kaldırın

ÖDP, bölgedeki sokağa çıkma yasaklarını protesto etti

ÖDP: Kürt illerindeki kuşatmayı kaldırın

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyeleri, bölgede illerindeki sokağa çıkma yasaklarını, Konur Sokak'ta düzenledikleri basın açıklamasıyla, protesto etti.

Açıklamada “AKP, Kürt illerindeki kuşatmayı kaldırmalı, Kürt halkının can ve mal güvenliği sağlanmalıdır” denildi.

“Silahlar susun, ölümler dursun” sloganının atıldı eylemde, basın açıklaması okuyan ÖDP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Pelin Bektaş, “Kürt sorununun çözümü için bugün atılması gereken adımlar. AKP'nin kuşatmaları kaldırıp, sokağa çıkma yasaklarına ve operasyonlara son vermeli; Öcalan üzerinde uygulanan tecritti kaldırılmalıdır.

“ PKK buna paralel silahları susturmalı, şehir savaşını durdurmalıdır. Kürt sorununun çözümü için parlamento içindeki ve dışındaki tüm güçlerin katıldı açık bir süreç başlatılmalıdır. Suriye'ye yönelik savaşçı politikalar son verilmeli. Suriye'nin geleceğine Suriyeliler karar vermelidir” diye konuştu.

 Kürt sorununda, son 30 yıldır yapılanlarla, bir sonuç elde edilemeyeceğinin altını çizen Bektaş, “Tankla, topla Kürt halkının özgürlük arayışını ve direnişini bastırmak mümkün olmadı, bundan sonra da olmayacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2015, 15:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

tek çare medenice ayrilmakti ama bu devlet medeni olmadigi icin insanlara yazik oldu. kürdistan kurulmali bu dünyanin da kabulu.