Öcalan'dan Talabani'ye mesaj

Sürece destek vermesini istediği bildirildi…

Öcalan'dan Talabani'ye mesaj

PKK liderleri Abdullah Öcalan ile Murat Karayılan’ın Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin eşi Hero İbrahim Ahmed’e birer mektup gönderdikleri bildirildi.

Kurdpress haber ajansının Süleymaniye’den yayın yapan SNN adlı bir haber sitesine dayandırdığı haberine göre 20 yıldır PKK ile yakın ilişkisi olan Iraklı Kürt yazarlardan Muhammed Emin Pencvini bugün öğleden sonra Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin eşi Hero İbrahim Ahmed’le görüştü.

Haberde, Talabani’nin eşine biri Abdullah Öcalan, diğeri de Murat Karayılan tarafından yazılmış iki mektup ileten Pencevini’nin gazetecilere yaptığı açıklamada Öcalan’ın Talabani ile Lübnan ve Suriye’deki anılarına değinerek kendisinin 1990-91 yıllarında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’la başlatılan barış sürecine verdiği desteği övdüğünü ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nden şimdi başlatılan sürece de destek vermesini istediğini söyledi.

Murat Karayılan’ın da mektubunda Talabani’nin en kısa sürede görevine başlayarak Kürt grupları birleştirici rolünü tekrar üstlenmesini arzu ettiğinin belirtildiği haberde Hero Talabani’nin yakında Almanya’ya giderek mektupları Celal Talabani’ye ileteceği bildirildi. (Yakındoğu Haber)

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2013, 13:03
YORUM EKLE