Öcalan'dan son mesaj: Rahatsızım!

Hükümetin somut adımlar atmasını istedi…

Öcalan'dan son mesaj: Rahatsızım!

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, PKK lideri Abdullah Öcalan ile bugün yaptıkları görüşmeden döndü.

BDP heyeti, en son 24 Haziran'da İmralı Adası'na giderek, Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştirmişti.

Heyetin dönüşünde BDP genel Merkezi tarafından aşağıdaki açıklama yapıldı:

BASINA VE KAMUOYUNA

Sayın Öcalan’ın bugün BDP heyetiyle yapmış olduğu görüşme sonrası kamuoyuna iletilmesini istediği mesaj aşağıdadır:

Öncelikle herkese selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Başlatmış olduğumuz süreç bütün ağırlığıyla, ciddiyetiyle, derinliğiyle devam ediyor.

Devlet heyetiyle yaptığımız görüşmeler, diyaloglar ve aynı zamanda çözüme dair yoğunlaşmamız da sürüyor.

“RAHATSIZLIK DUYDUĞUMU BELİRTMEK İSTERİM”

Çözüm sürecine daha fazla katkıda bulunmak istiyorum. Ancak maalesef ki, buradaki olanaklar son derece kısıtlıdır. Kendimi daha fazla katma isteğimi bu nedenle hayata geçirip yansıtamıyorum. Kendimi daha fazla ifade etme imkânlarının yaratılması konusunda hükümet somut adımlar atmalıdır. İmkânların kısıtlı olmasından rahatsızlık duyduğumu belirtmek isterim.

Türkiye’nin etrafında bu kadar yangın varken çözüm konusunda rolümü oynayabileceğim koşulların yaratılması elbette olağan bir durum olmalıdır.

Aslında İmralı’da bir basın buluşmasıyla kamuoyunu doğrudan bilgilendirme imkânım olursa sürecin sağlıklı ilerlemesi hususunda ciddi katkılarım olabilir. Hükümetin bu tür basit adımlarla ilgili tereddütlü olmaması gerekir. Nihayetinde 50 bin insanımızın yaşamını yitirdiği 40 yıllık çatışmanın barışını inşa etmeye çalışıyoruz.

Eylül ayının başında 2’inci aşamaya dair mesafe kat edip, normalleşme dediğimiz 3’üncü aşamanın tartışmalarına geçebilme arzusundayım. Şimdi belki umudumu yitirmedim. Bir tıkanmadan veya çözümsüzlükten de söz etmiyorum. Ama Ortadoğu’daki gelişmelerle de bağlantılı olarak hükümetin kesinlikle hızlı hareket etmesi gerekir. Meclisin açılmasına yakın hükümetin artık somut, pratik adımlar ortaya koyması beklenir. TBMM’nin de bu çerçevede tarihi bir çözüme katkı sunmasını diliyorum. Nihayetinde atılacak adımlar bütün Türkiye’nin ortak çıkarlarına uygun adımlar olacaktır.

Bu süre zarfında, tarafların çözümü zora sokabilecek tutumlardan karşılıklı olarak özenle kaçınmalarını rica ediyorum. 

Genel sağlık durumum çok ağır olmamakla beraber içinde bulunduğum koşullara halklarımızın ortak geleceği ve barışı adına dayanmaya çalışıyorum. Tekrardan herkese en içten sevgi ve selamlarımı iletiyorum.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2013, 00:32

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
umut ertan
umut ertan - 7 yıl Önce

sayın ADULAH ÖCALAN bişey olsa turkyede taş ustunde taş burakmıyacaz

Mahsun yıldırım
Mahsun yıldırım - 7 yıl Önce

Öcalan "Nihayetinde atılacak adımlar bütün Türkiye’nin ortak çıkarlarına uygun adımlar olacaktır." diyor. Biz kürtler bu ortak adımın neresindeyiz veya güvencemiz bu devlet mi olacak merak ediyorum!? Sadece Öcalan'a güvendiğimiz için bu kardeşlik-ortaklık-birliktelik laflarına katlanıyoruz. Yarın devlet kelek yaptığında (ki bence malesef yapacaktır) Öcalan'a olan güvenim sarsılır.

ferit ay
ferit ay - 7 yıl Önce

çözüm süreci, herkesi ilgilendiren bir mesele. hiç kimse yan çizmesın. 7 aydır kan dökülmüyor. bu bile başlı başına bir başarı. 30-40 yılldır bunca insanımız öldü yazık değil mı? devlet 80 yıl inkarcı ve asimlasiyoncu bir politika izledi, zülüm yaptı. yüzbinlerce kürtü öidürdü. ne oldu? mesele çözüldümü? çözülmedi.

bu gün ilk defa meselenın çözümü için bir yol gözüküyor. bu yolu kesmeye çalışanlara sesiz kalmayalım.

SIRADAKİ HABER