Öcalan: İnsanın bir yere kadar gücü olabilir

Öcalan, kardeşiyle yaptığı son görüşmede, 'Ben de belki süreci 15 Ekim'e kadar getirebilirim' dedi...

Öcalan: İnsanın bir yere kadar gücü olabilir

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, dün yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) anlattı. Görüşmede Öcalan'ın hem devam eden "demokratik çözüm" sürecine, hem de yaklaşan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunduğunu aktaran Mehmet Öcalan, Öcalan'ın sağlık durumunun iyi olduğunu, sürece ilişkin ise önünün açılmadığı takdirde çekilebileceğini söylediğini kaydetti.

'DÜŞÜNCELERİMİ 15 EKİM'DE AÇIKLAYACAĞIM'

Mehmet Öcalan, Öcalan'ın "8-9 aylık süreç boyunca vicdanen rahatız. Bu süreç içerisinde asker ölümü de, gerilla ölümü de yaşanmamıştır. Bundan memnunuz. Ama süreç başladığı günden bu yana bizim açımızdan ilerlememiştir. Bu sürecin tek taraflı ilerlemesi zor. Devlet ve hükümet tarafından sürecin önünün açılması gerekiyor. Ben düşüncelerimi 15 Ekim'de açıklayacağım. Önümüzdeki haftalarda devlet heyeti de, BDP heyeti de gelebilir. Geldikleri zaman düşüncelerimi bütünüyle onlara aktaracağım. İnsanın bir yere kadar gücü olabilir. Ben de belki 15 Ekim'e kadar getirebilirim. Bundan sonra süreç devam eder mi, etmez mi o beni aşan bir durumdur. Düşüncelerimi 15 Ekim'de açıklarım. Süreçte önüm açılmadı. Önümün açılması gerekirdi. Gelişmelerin olması gerekirdi. Önüm açılmazsa benim yapabileceklerim buraya kadardır. Bu şekilde sürerse çekilebilirim. Tabi ondan sonra süreç kimin üzerinden gider bilemiyorum. Devam ederse BDP vardır, Kandil vardır" dediğini söyledi.

'BELEDİYELER EŞ BAŞKANLIK SİSTEMİYLE YÖNETİLMELİ'

Öcalan'ın yaklaşan yerel seçimlere ilişkin de değerlendirmelerde bulunduğunu belirten Mehmet Öcalan, Öcalan'ın bu konuda ise, "Belli şahsiyetler kalabilirler, ama bu süreç artık halkın da dediği gibi kişiler ve şahsiyetler üzerinden gitmemeli. Bir belediye başkanı ya da bir belediye encümeni tek başına kararlar vermemeli, kararlar toplumsal olarak verilmeli. Altyapısı komünal biçimde örgütlenmeli. Halk belediyeleri denetlemeli. Belediyeler de eş başkanlık sistemi ile yönetilmeli ve şahsiyetler üzerinden değil, halkla birlikte yönetilmelidir" değerlendirmesinde bulunduğunu söyledi.

Son olarak Öcalan'ın tüm halka selamları olduğunu belirten Mehmet Öcalan, "Tüm halkımıza selamlarını gönderdi. 'Her zaman halkımız için doğruları yapmaya çalışacağız. Yanlışları da hiçbir zaman yapmayacağız. Halkımız bunun için emin olmalı' dedi" diye konuştu. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 14:42

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER