Öcalan: İkinci aşama başlamadı

Mehmet Öcalan İmralı’da 1 saat görüşme hakkını kullandı…

Öcalan: İkinci aşama başlamadı

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, hükümlü bulunan bazı mahkûm yakınlarıyla birlikte dün İmralı Adası’na gitti.

Abdullah Öcalan ve diğer mahkumların, birinci dereceden yakınlarıyla 1 saat görüşme hakkı bulunuyor.

Abdullah Öcalan kardeşiyle verdiği mesajda sürecin birinci aşamasının bittiiğini ancak ikinci aşamanın, yani müzakerelerin başlamadığını, kendisiyle 20 gündür de bir görüşme yapılmadığını, sürecin tek taraflı gidemeyeceğini iletti.

“YASAL ALT YAPI HAZIRLANMALI, YOKSA SÜREÇ GİTMEZ”

Mehmet Öcalan, İmralı'da ağabeyi Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmenin ardından akşam saat 18.30'da Gemlik'e döndü.

Gemlik Jandarma Karakolu önünde kısa bir açıklama yapan Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan'ın "Sürecin birinci aşaması bitmiştir, ikinci aşamaya başlanmamıştır. Sürecin ikinci aşaması yani müzakerelerin başlaması için, öncelikle alt yapısı hazırlanmalıdır. Süreç tek taraflı yürümez" şeklindeki mesajını paylaştı.

Mehmet Öcalan'dan alınan bilgiye göre, İmralı'da Öcalan ile devlet yetkilileri arasında 20 günlük süre içerisinde herhangi bir temas gerçekleşmedi.

DETAYLAR

Mehmet Öcalan, görüşmenin ayrıntılarını DİHA'ya anlattı. Habere göre Öcalan, süreç, yerel seçimler ve Rojava’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Öcalan görüşmede, sürecin ilerleyebilmesi için yasal çerçeveye işaret ederek, "Bir yıldan bu yana insanların ölmemesi en büyük kazançtır. Sürecin birinci aşaması bitmiştir. Ama ikinci aşamaya geçilememiştir. İkinci aşamaya başlanılabilmesi için sürecin altyapısı hazırlanmalıdır. Şimdi süreç hakkında görüşüyoruz, değerlendirmeler yapıyoruz ama bu aslında yasa dışıdır. Yasal çerçeve içerisinde gerçekleşmiyor. Eğer alt yapısı hazırlanırsa ikinci aşama yasal çerçevede başlayabilir. Ama 20 günlük süreç içerisinde devlet ve hükümet yetkilisi kimse ile herhangi bir temasımız olmamıştır" dedi.

YEREL SEÇİMLER İÇİN ÇAĞRI

Öcalan, 30 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçimlerle ilgili de konuştu. Adıyaman, Malatya, Antep, Maraş bölgelerinde seçime özel önem verilmesini isteyen Öcalan, BDP çalışanlarının da özellikle Urfa'ya aktarılarak seçim çalışmalarının güçlendirilmesi önerisinde bulundu.

Mehmet Öcalan’ın aktarımlarına göre, Abdullah Öcalan yerel seçimlerle ilgili şunları söyledi:

“Herkes seferberlik ruhuyla bu seçimleri değerlendirmelidir. Gelecek için tüm Kürtler, Türkler, Araplar, Ermeniler için çok büyük değeri vardır. Bu değeri herkes iyi kullanmalıdır. 25 gün kalmıştır. Aday adayları noktasında belki sorunlar olmuş olabilir. Ama bu tartışmaları artık herkes bertaraf etmelidir. 25 günlük süreci en iyi şekilde değerlendirmek zorundadır. Örneğin Urfa'da Arap nüfusu yaşıyor. En azından orada belli Arap şahsiyetler eş başkanlık için düşünülebilirdi. Ama hala vakit geçmemiştir. Fiilen belli şahsiyetler belediye eş başkan yardımcılıkları noktasında BDP içerisine alınabilir. Eğer bunu yaparlarsa herkes için faydalı olur.”

HDP'YE SALDIRILAR

Mehmet Öcalan’ın verdiği bilgiye göre Öcalan, HDP’ye dönük saldırılara da değindi. Saldırılarla ilgili Öcalan, "Belki Türkiye'deki metropollerde HDP için sorunlar çıkartıyorlar. Bu ittifak, bundan on sene önce kurulsaydı bu saldırılar olmazdı, büyük kazanımlar olabilirdi. Geç kalındı. Eskiden varsa bile cılız bir ittifak vardı. Bu ittifak olsaydı seçim barajı da ortadan kalkmış olurdu, şimdiye kadar. Onun için ilerde daha geniş çerçevede bu ittifakın ilerletilmesi ve herkesin de buna katkı sunması gerekmektedir. Eğer bu olsaydı Kürt sorunu demokratik zeminde bir an önce çözülürdü. Türkiye de özgürleşirdi. Kürt sorunu çözülmeyene kadar Türkiye'nin sorunları çözülmez. Bunun için herkes hassas seçim döneminde buna katkı sağlamalı. Eğer katkı yapılırsa demokrasi adına büyük kazanımlar sağlanabilir" diye konuştu.

ROJAVA

Öcalan Rojava’daki özerk yönetimlerle ilgili ise, "Rojava Ortadoğu'nun geleceğidir. Bunu herkes örnek almalıdır. Orada Süryaniler, Araplar, Kürtler, Türkmenler herkes kardeş gibi yaşıyor yaşayacaktır. Ortadoğu için büyük bir örnektir. Bu bir devrimdir. Bu devrim, tüm Ortadoğu halkları için bir zaferdir. Buna katkı sunulmalıdır. Bu devrimi güçlendirmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 22:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER