O kredilerin aslan payı Gökçek'e gitmiş

Erdoğan, BDP'li ve CHP'li belediyeleri Almanlar'dan aldığı parayı PKK'ya aktarmakla suçlamıştı…

O kredilerin aslan payı Gökçek'e gitmiş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Alman Vakıfları CHP ve BDP’li belediyelere para veriyor ve onlarla ihale anlaşmaları yapıyor” sözleri üzerine gündeme gelen Alman Yatırım Bankası KfW’nin 2011 yılı itibariyle kredi verdiği belediyeler de mercek altına alındı. Ancak KfW’nin bugüne kadar kredi desteği sağladığı ve halen kredi görüşmesinde bulunduğu belediyeler arasında sadece BDP ve CHPli değil, AKPli belediyelerin de olduğu ortaya çıktı.

BURSA TRAMVAYI DA O PARA DESTEĞİYLE YAPILMIŞ

CNN Türk'ün haberine göre, KfW yetkilileri, Türkiye'nin tamamı için 10 milyar Euro'luk, sadece Belediyeler için bile 1 Milyar Euro'luk bir kredi portföyü hazırladı.

KfW'nin kredi ve hibe verdiği projeler ağırlıklı olarak temiz enerji, içme suyu ve katı atık projelerine yoğunlaşıyor. Öyle ki banka, önemli bir çevreci enerji projesinde Türkiye'de bir ihaleye girdiğini sitesinden "Önemli haberler" bölümünde de duyurdu.

KfW'nin hali hazırda işbirliği yaptığı projeler arasında Bursa Tramvayı, Galata Köprüsü gibi önemli AK Partili Belediyelerin projeleri de var. KfW ayrıca Kayseri, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Malatya, Denizli ile de kredi anlaşması yapmış ve projelerini tamamlamış. Bu portföyün büyüklüğü 700 milyon Euro civarında.

KfW'nin halen devam ettirdiği projeler arasında Samsun, Van, Batman ve Siirt Belediyelerinin katı atık ve içme suyu projeleri bulunuyor. Banka yakın zamanda Muş, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve İzmir belediyeleri ile de kredi anlaşması imzalama noktasında. Bu portföylerin her biri de 150 Milyon Euro büyüklüğünde.

KfW kaynakları, "Verdiğimiz kredilerin tamamının nihai onay noktası Türk Hazinesi'dir ve para da oradan çıkar" dedi. KfW ve Avrupa Yatırım Bankası kredilerin tahsisinde Türkiye'nin üç büyük bankası olan İŞ, Garanti ve Şekerbank ile çalışıyor.

KfW ayrıca Türkiye'nin önemli bir bölümünde KOBİ'lere de destek sağlayacağı bilgisine sunumunda yer verdi.

KfW Güneydoğu Anadolu'da bir Güneş Enerjisi santralı için çalışma aşamasında olduğunu ve 100 Milyon Euro'luk bir kredi dilimi ayırdığını da açıkladı.

CHP'Lİ BELEDİYELER YARDIM ALMAMIŞ

Cumhuriyet gazetesi yazarı Utku Çakıröz de bugünkü köşe yazısında aynı konuya yer verdi. KfW yetkililerinin yaptığı açıklamalarda CHP'li belediyelerin yardım aldığına dair bir açıklama olmadığını kaydeden Çakıröz, açıklamasını şöyle sürdürdü;

ASLAN PAYI GÖKÇEK'E

KfW finansmanından aslan payı AKP'li belediyelere gitmiş gözüküyor. 1994'ten beri Melih Gökçek'in (Önce RP, şimdi de AKP) Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu Ankara'ya 1995 ve 1996 yıllarında su temini, atık su arıtma ve biyogaz projelerinin finansmanı için 353.6 milyon Avro kredi sağlamışlar. KfW'nin tüm belediyelere ayırdığı finansmanın üçte biri Ankara'ya verilmiş durumda.

1987'den bu yana KfW tarafından proje finansmanı sağlanan belediyelerin partilere göre listesi şöyle:

ANAP 3

SHP 1

DYP 2

MHP 3

RP 3

DSP 1

HADEP 3

AKP 3

DTP 1

bağımsız 1

KfW, bugüne kadar Kayseri, Diyarbakır ve Denizli belediyelerine ait 18 katı atık ve içme suyu projesini destekledi ve bunun için sözkonusu belediyelere toplamda 700 milyon Euro’luk kredi desteği sağladı. Ayrıca Alman kuruluşun, Samsun, Bursa, Batman ve Siirt belediyelerine verdiği 150 milyon Euro’luk desteği ise devam ediyor. Antalya, Muş, Diyarbakır ve İzmir belediyeleriyle ise kredi görüşmeleri devam ediyor. Bu görüşmelerin sonunda Alman kuruluş, 150 milyon Euro’luk destek sağlayacak. Böylece kuruluşun Türkiye’de belediyelere verdiği kredi desteği 1 milyar Euro’ya ulaşacak. (Gazeteport)

YORUM EKLE