Nuh Köklü Dava Komitesi: Diğer sanıklar da ceza almalı

"Toplumsallaştıkça, sahip çıkıldıkça adil bir karara ulaşma şansımız artar" diyorlar

Nuh Köklü Dava Komitesi: Diğer sanıklar da ceza almalı

İstanbul Kadıköy’de arkadaşlarıyla kartopu oynarken, bir esnafın dükkanının camına kar topu gelmesini bahane ederek saldırıp bıçaklamasıyla öldürülen gazeteci Nuh Köklü’nün davasının karar duruşması 27 Mayıs 2016 Cuma günü yapılacak.

"DİĞER SANIKLAR DA CEZALANDIRILMALI"

İstanbul Anadolu Adliyesi 5 Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek son duruşma öncesi Demokrat Haber'in sorularını yanıtlayan Avukat Mehmet Ümit Erdem, "Nuh Köklü'nün katillerinin yargılandığı davanın 6. duruşması Cuma günü yapılacak. Önceki duruşmada savcı Nuh'un katledilmesinden dolayı Serkan Azizoğlu için müebbet hapis yanında 3 sanığın yaralanmasından, olay yerindekilere tehdit ve hakaretten de cezalandırma istedi. Nuh Köklü Dava Komitesi olarak bu mütalaayı önemli bulmakla birlikte diğer sanığın da cezalandırılmasını, Serkan Azizoğlu'nun adam öldürme hakaret ve tehdit yanında 3 sanık için öldürmeye teşebbüsten ceza almasını talep ediyoruz" diyor.

"SAHİP ÇIKILDIKÇA ADİL KARAR ŞANSI ARTAR"

"Davanın başından beri söylediğimiz gibi bu tür davalarda salt duruşma salonunda iyi avukatlık yapılarak iyi sonuç alınmaz. Toplumsallaştıkça, sahip çıkıldıkça adil bir karara ulaşma şansımız artar" diyen Avukat Mehmet Ümit Erdem,  bu nedenle Nuh'un davasına sahip çıkılmasının sadece ailesi, dostları için değil, herkes için önemli olduğunu belirtiyor, ve herkesi Cuma günü dayanışma amacıyla Anadolu Adliyesi'ne bekliyor."HALA ENDİŞE İÇİNDEYİM"

Öldürülen gazeteci Nuh Köklü’nün hayat arkadaşı Ferda Sayın da, yargı süreci başladığından bu yana söylediği gibi hiçbir cezanın, hiç bir adaletin Nuh'u ona ve dostlarına geri getirmeyeceğini, bunu bildiğini ama kalbindeki acının adil bir kararla bir nebze soğuyacağını belirterek şöyle konuşuyor:

"Uzayan yargılama süreci boyunca karşılaştığımız olaylar mücadele gerektiriyor. Ayrıca mağduriyet yaşıyoruz. Çok zor bir süreç. Katilin abisinin cumhurbaşkanına kardeşinin affedilmesine dair yazdığı mektup, avukatımız Mehmet Ümit Erdem'e işini yapmasından dolayı açılan soruşturmanın davaya dönmesi ayrı bir aklın ürünü. Duruşma salonundaki diyalogları da ekleyince  süreci absuürd bir kara komedi olarak görüyorum. Hukuki sürece tüm bunlarla bakınca endişemde haklı olduğumu düşünüyorum. Savcının katil hakkındaki müebbet talebi umut verici olsa da hala endişe içindeyim. Tüm bunlara rağmen adalete güvenmek istiyorum".

Ferda Sayın davanın kamuoyu tarafından ilk günden bu yana takip edildiğini, bu nedenle verilecek kararın sadece kendisi için değil, vicdanı olan herkes için önemli olacağına, toplumda bir karşılığı olacağına inanıyor ve "Adalet yalnızca Nuh için değil herkes için gerekli" diyor. Bunun için mücadele ettiğini dile getiren Ferda Sayın,  sözlerini bu cuma karar verilmesi ve yargı sürecinin katilin en ağır cezayı alarak son bulmasını diliyor. (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 21:28

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER