Nobel'den Abdullah Öcalan açıklaması

Başvurunun kabul edildiği iddia edilşmişti…

Nobel'den Abdullah Öcalan açıklaması

Abdullah Öcalan’ın 2014 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesi için yapılan başvurunun kabul edildiği’ yönündeki haberler ile ilgili Nobel Enstitüsü bir açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

Merkezi Norveç’te bulunan Nobel Enstitüsü adaylık bölümünden yapılan açıklamada “İstanbul’dan birisi bize telefon edip, Abdullah Öcalan’ın neden aday gösterildiğini sordu. Söz konusu şahsa da bizim böyle bir konuda bilgi vermemizin mümkün olmadığını söyledik. Yani bize herkes başvuruda bulunabilir ve birisini aday gösterebilir ama gerek başvuruda bulunan, kişi veya kuruluşa, gerekse aday gösterilen kişiye aday listesine alındığına dair bilgi verilmez. Böyle bir şey sadece tarihi bir araştırma yapılması durumunda mümkün olur. Abdullah Öcalan’ın aday gösterildiği veya listeye alındığı konusunda tek bir kelime bile söyleyemeyiz. Aday gösterilen ve aday listesine kabul edilen kişilerle ilgili bilgiler en erken 50 yıl sonra açıklanır. Bunlar arasında sadece kazananların bilgileri kazandıkları açıklandıktan sonra kamuoyu ile paylaşılır. Birileri Abdullah Öcalan’ın adaylığı kabul edildi diye haber yaptı ise kesin uydurmadır çünkü bu konuda bir yerden bilgi alması mümkün değil” denildi.

BAŞVURUNUN KABUL EDİLDİĞİ İDDİASI

Öcalan adına Kuzey Irak Bölgesel Kürt Parlamentosu üyesi Heval Kwestani’nin yaptığı Nobel Barış Ödülü adaylık başvurusunun kabul edildiği öne sürülmüştü. İddiaya göre, 18 Temmuz 2013’te Öcalan’ın adaylığı için Norveç Nobel Komitesi’ne başvuran Kwestani, birkaç gün önce komitesi tarafından başvurunun kabul edildiğine dair yanıt aldığını söylemişti.

2014 Nobel Barış Ödülü için toplam 231 kişi ve 47 örgüt aday gösterilmişti. Nobel ödülleri tarihinde şimdiye kadarki en yüksek aday sayısına ulaşıldığı aday gösterme süreci, 1 Şubat’ta sona ermişti.

2014 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi, 11 Ekim’de açıklanacak. Nobel Barış Ödülü’nü geçen yıl Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) almıştı. ( imctv )

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 12:24
YORUM EKLE