Nihat Kazanhan’ı vuran polise verilen ceza onandı

Gaziantep Bölge Mahkemesi yerel mahkemenin verdiği indirimli cezayı uygun buldu

Nihat Kazanhan’ı vuran polise verilen ceza onandı

Cizre’de polis kurşunuyla öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın ölümüne ilişkin yerel mahkemenin sanık polise verdiği 13 yıl 4 aylık indirimli cezayı onayan Gaziantep Bölge Mahkemesi, diğer sanık polislere altışar aylık verilen cezanın da usul ve yasaya uygun olduğunu hükmetti.

Dihaber’in habere göre Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Ocak 2015 tarihinde evinin önünde oyun oynarken özel harekat polisi M.N.G.’nin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden 12 yaşındaki Nihat Kazanhan davasında yerel mahkemenin aldığı karar Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi tarafından onandı.

Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararı olduğu gibi kabul eden bölge mahkemesi, Kazanhan ve tutuklu polis M.N.G.’nin avukatlarının taleplerini ise reddetti.

Mahkeme gerekçeli karar başlığında Şırnak, Manisa, Diyarbakır, Antalya, Bitlis, İstanbul, Bursa, Ankara ve Aydın barolarının davaya katılmalarına yasal imkanın bulunmadığına hükmederek, baroların istinaf talebini reddetti. Kazanhan’ın avukatlarının eksik soruşturma yapıldığına dair itirazlarını da ret eden mahkeme, sanık polislere verilen cezanın usul ve yasaya uygun olduğunu ifade etti.

Sanık polis M.N.G.’nin avukatının tahliye talebini de ret kararı veren mahkeme, sanık polis H.V.’nin “olası kastla adam öldürmek” suçundan beraat etmesinin de uygun olduğunu belirtti. Mahkeme, davadaki deliller ile işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı da kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2017, 13:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER