Niğde Ulukışla'da seçmen sayısı nüfusu geçti iddiasına inceleme

Niğde’nin Ulukışla ilçesinde nüfustan fazla seçmen bulunduğu iddiası üzerine Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı

Niğde Ulukışla'da seçmen sayısı nüfusu geçti iddiasına inceleme

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Ulukışla’da 24 Haziran seçimlerindeki seçmen sayısında aradan geçen sürede bin 700 artış olduğunu söyledi.

Gürer, “İlçenin tabelasında nüfus 5 bin 800 yazılı ancak seçmen sayısı 5 bin 900’a çıkmış. Burada AK Partili bir belediye başkanı görev yapıyor. Ben bu konuyu Meclis gündemine getirince, belediye başkanı Ulukışla’ya çok büyük bir ilgi olduğundan bahsetti. 24 Haziran seçimlerinden bu yana 1700 seçmen hangi cazibeyle Ulukışla’ya geldi?” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI: NÜFUSUMUZ  DA SEÇMEN DE ARTTI

Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu ise Gürer’in iddialarına sosyal medya hesabından yanıt verdi. Ulukışla’ya konut yapılacağını belirten Uğurlu, konut almak isteyenlerin nüfusunu ilçeye taşıdığını, bunun etkisiyle ilçe nüfusunun 7 bin 500’ü aştığını, seçmen sayısının da buna bağlı olarak 5 bin 900’e çıktığını belirtti.

Uğurlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yapmış olduğumuz hizmetlerle ve hizmetlerdeki en önemli projemiz olan yaylacı turizmini geliştirmek amacıyla Ulukışlalılara yayla konutları yapılması noktasında vermiş olduğumuz desteklerle, yaklaşık 2 bine yakın konut yapıldı. Gerçeklerden uzak, Ulukışla’nın kalkınmasına gelişmesine ve büyümesine karşı duran, yıllardır Ulukışla’yı bu noktaya getiren zihniyetin temsilcileri Ulukışla ile ilgili olumsuz, kamuoyunu yanıltan bilgiler vermektedir. Kesinlikle yalandır.”

Yüksek Seçim Kurulu kayıtlarına göre, 24 Haziran seçimlerinde 8 mahallesi olan Ulukışla’da 15 sandıkta 4 bin 446 seçmen var. Köylerle birlikte ilçede 71 sandıkta toplam 16 bin 30 seçmen kaydı bulunuyor.

Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı ise Ulukışla’daki seçmen sayısıyla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı. Savcılık, polis ve jandarma ekiplerinin, seçmen sayılarıyla ilgili çalışma yaptığını belirtti.

Kaynak: Duvar

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 16:28

Tıkla, Demokrat Haber’e Şimdi Destek Ol >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER