Nezaretteki çöp kovasını kıran çocuğa hapis cezası

“Kamu malına zarar verme” suçu kapsamında aldığı 1 yıllık hapis cezası ise paraya çevrildi

Nezaretteki çöp kovasını kıran çocuğa hapis cezası

Suça sürüklenen bir çocuk, tekmeleyerek kırdığı iddia edilen 20 TL’lik çöp bidonu nedeniyle yargılandı. 5 yıl süren dava sonunda hapis cezasına çarptırıldı. “Kamu malına zarar verme” suçu kapsamında aldığı 1 yıllık hapis cezası ise paraya çevrildi. 20 TL’lik çöp bidonu için 4 bin TL ödemesine hükmedildi.

Cumhuriyet’in haberine göre dava dosyasında anlatılan olayın detayları şöyle: Çocuk mahkemesinde “yağma suçu” kapsamında tutuklu yargılanan B.C., 24 Şubat 2015’te davanın ertelenmesine sinirlendi ve Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nin D Blok 7b61 numaralı nezarethanedeki gri renkli büyük boy plastik çöp kovasını tekmeleyerek kırdı.

B.C., mahkemedeki ifadesinde suçlamayı kabul etmedi. 2015 yılında kırılan kova için başsavcılık, mahkemeye 11 Temmuz 2020 tarihinde zararı 20 lira 6 kuruş olarak bildirdi. Olay günü hazırlanan tutanakta imzası bulunan memur tanık, “Ben çocuğu çöp kovasını tekmelerken görmedim. Ancak arkadaşları onun kırdığını söyledi. Ben, ‘Yine hâkimler bana ceza verir’ dediğini net olarak duydum” şeklinde beyanda bulundu.

Yargılamayı yapan mahkeme, B.C’nin hakkında başka suçlardan kesinleşmiş hapis cezaları olduğunu kararına yazdı. Denetim süresinde de B.C’nin kasıtlı olarak suç işlediğinin altını çizdi. 1 yıl olarak verilen hapis cezası önce 8 aya sonra, 6 ay 20 güne düşürüldü. Bu ceza da günlüğü 20 TL’den 4 bin TL olarak adli para cezasına çevrildi. B.C., taksitleri zamanında ödemezse paranın kalan kısmı peşin olarak tahsil edilecek. 

İSTİNAFA BAŞVURULDU

B.C’nin avukatı Ceren Şarman, karara karşı istinaf yoluna gittiklerini söyledi. Şarman, “Çöp kutusu metal olsaydı devrilecekti. Zarar gören malın değeri 20 TL olup 20 TL için 4 bin TL adli para cezası verilmesi hakkaniyetle bağdaşmamaktadır. Hırsızlık ve yağma suçlarında malın değerinin azlığı cezasızlık nedeniyken mala zarar verme suçunda bu hükme yer verilmemesi Türk Ceza Kanunu’ndaki eksiklikten kaynaklanmaktadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2020, 23:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER