Newroz'un startı Diyarbakır’da verilecek

Bu yılki Newroz kutlamalarının ana teması anadil üzerindeki baskılar, ulusal birlik olarak belirlendi

Newroz'un startı Diyarbakır’da verilecek

Bu yıl ki Newroz Bayramı kutlamalarının startı DTK, DBP ve HDP Eş Genel Başkanlarının katılımıyla Çarşamba günü Diyarbakır'da yapılacak basın toplantısıyla verilecek.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Parti Meclisi (PM), milletvekilleri ve il eşbaşkanları ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) temsilcilerinin Newroz Bayramı öncesinde yapılacak çalışmalara ilişkin Diyarbakır'da gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. 
 
DEMOKRATİK KİTLE EYLEMLERİ YAPILACAK
 
HDP İl Örgütü binasında basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda, bu yılki Newroz kutlamalarının ana teması olarak anadil üzerindeki baskılar, ulusal birlik ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin belirlendiği öğrenildi. 
 
Newroz kutlamalarının startı 11 Mart Çarşamba günü Diyarbakır'da gerçekleştirilecek basın toplantısı ile verilecek. Sur ilçesindeki Demir Otel’de yapılacak basın toplantısına HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, DTK Eş Genel Başkanları Berdan Öztürk ve Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır ile Kürdistani İttifak Çalışması içerisinde yer alan diğer parti temsilcileri katılacak. 
 
EYLEMLER NEWROZ SONRASINDA DA SÜRECEK
 
Toplantıda ayrıca bugün Ortadoğu’da savaşın derinleşmesinin temel etkenlerden birinin Öcalan üzerindeki tecrit olduğu saptamasında bulunuldu. Bu yönlü olarak ise Newroz sonrasında tecridin kaldırılmasına dönük demokratik kitle eylemlerinin yapılmasının kararlaştırıldığı öğrenildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER