NATO’dan Türkiye’ye: Hukukun üstünlüğüne saygı duyun

NATO, Türkiye'ye çağrıda bulundu

NATO’dan Türkiye’ye: Hukukun üstünlüğüne saygı duyun

Genel Sekreter Jens Stoltenberg, NATO’da görevli bazı Türk askerlerinin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası görev için bulundukları ülkelere iltica başvurusunda bulunduklarını söyledi. Stoltenberg ayrıca Türkiye’ye ‘hukukun üstünlüğüne saygı duyma’ çağrısı da yaptı. 

Brüksel’de düzenlenen Atlantik Ötesi İlişkiler ve Avrupa Savunması konulu konferansta konuşan Stoltenberg, Türk subayların iltica başvurularının çalıştıkları ülkelerin yetkili makamları tarafından inceleneceğini söyledi.

Başvurulara NATO’dan bağımsız olarak yanıt verileceğini belirten Stoltenberg, Türkiye’ye ‘hukukun üstünlüğüne saygı duyma’çağrısı yaptı. Türkiye’nin başka ülkelerde NATO komuta kademesinde bazı subayları geri çağırdığı ya da görevden aldığına da değinen Stoltenberg, boşalan pozisyonlara bir an önce atama yapılmasını beklediklerini söyledi.

İSTANBUL'A GELECEK 

NATO Genel Sekreteri sözlerini şöyle sürdürdü: “NATO, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ve bireysel özgürlük temellerine dayalı bir kurum. Bütün üyelerimiz bu değerlere saygı gösterir. Eylül’de Türkiye’yi ziyaret ettiğimde de Türk liderlerden aldığım mesaj bu yöndeydi. 15 Temmuz darbesinin arkasındakileri soruşturacaklarını söylediler ve Türkiye’nin buna hakkı var. Verilen mesaj soruşturmaların hukukun üstünlüğü çerçevesinde yapılacağıydı. Bu bağlamda Avrupa Konseyi ile de bağlantıda olduklarını söylediler.”

Stoltenberg, Pazar günü yapılacak NATO Parlamenterler Meclisi için İstanbul’a geleceğini ve oturumlarda bu konuların ele alınacağını belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2016, 22:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER