NATO: Türkiye'yi korumak için planımız hazır

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Suriye saldırısı hakkında açıklama yaptı...

NATO: Türkiye'yi korumak için planımız hazır

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, olası Suriye müdahalesi hakkında açıklama yaptı.

Rasmussen,Suriye’nin saldırması durumunda Türkiye’nin korunması için planların hazır olduğunu belirtti. 21 Ağustos'ta gerçekleşen kimyasal saldırıyı görmemezlikten gelmenin mümkün olmadığını ifade eden Rasmussen, uluslararası toplumun sert tepki göstermesini sözlerine ekledi.

Genel Sekreter, "İstihbarat raporlarıyla ilgili konuşacak değilim. Çok somut kanıtlar sunuldu. Ben ikna oldum. Suriye rejimi bu saldırıdan sorumludu" dedi.

'ÜLKELER KENDİ KARARINI VERMELİ'

Henüz operasyona dair karar alınmadığını söyleyen Rasmussen, müttefiklerin aralarında istişare ettiğini ifade etti.

Rasmussen sözlerine şöyle devam etti:

"Kimyasal silahlar kitlesel ölüme neden olabilir. Kimyasal silah kullanımını yasaklamamız gerekiyor. Uluslararası toplum bu konuda sorumlu davranmalı. NATO görüşmelerini sürdürüyor. Ülkeler kendileri karar vermeli. Türkiye nasıl davranması gerektiğine kendi karar vermeli."

'PATRİOT'LAR TÜRKİYE'NİN KORUNMASI İÇİN'

Rasmussen, NATO’nun kendi rolünü oynamaya hazır olduğunu belirterek, “Patriot’lar Türkiye’nin korunması için yerleştirildi. NATO için daha ileri bir rol görünmüyor. Uluslararası toplum bu noktada harekete geçmeli” dedi.

Rasmussen, NATO’nun dar kapsamlı bir operasyonda yer almasına gerek olmadığını, operasyonun ise kısa, ölçülü ve hedefli olmasını istediklerini söyledi. NATO Genel Sekreteri, Suriye'de uzun soluklu çözüm sağlanmasını ifadelerine ekledi. (NTv)

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 19:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER