Nadia Murad: Nobel'i bütün Kürtlerle paylaşıyorum

Bu yılki Nobel Barış Ödülü’ne Nadia Murad layık görüldü

Nadia Murad: Nobel'i bütün Kürtlerle paylaşıyorum

Bu yılki Nobel Barış Ödülü’ne Kongolu doktor Denis Mukwege ile birlikte layık görülen Ezidi kadın hakları savunucusu Nadia Murad ilk açıklamasında “Büyük onur duydum” dedi.

Nadia Murad  “Bu ödülü bütün Iraklılar, Kürtler, azınlıklar ve dünya çapındaki cinsel şiddet mağdurlarıyla paylaşıyorum” diye konuştu.

25 yaşındaki insan hakları savunucusu Murad, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından kaçırılan ve esir kaldığı süre boyunca cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalmış binlerce Ezidi kadından biri.

Murad, örgütün elinden kurtulduktan sonra Ezidi katliamının tanınması için mücadele vermeye başladı.

Murad, 2016 yılında kendisi gibi IŞİD'in elinden kurtulan insan hakları savunucusu Lamiya Başar ile birlikte Avrupa Parlamentosu (AP) Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü'nü kazandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 14:48

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
yılmaz yüksel
yılmaz yüksel - 2 yıl Önce

Kongo lu doktor Denis Mukwege ve EZİDİ Kadın hakları savunucusu Nadia Murad ın aldıkları Nobel barış ödülü, Kürtler özgür olmadan ortadoğu özgür olamaz, Ortadoğu özgür olmadan Dünyada barış, eşitlik,özgürlük ve Adalet olamaz realitesinin Dünya demorasi güçleri tarafından desteklenmesidir.Kürtler ve Ezidi halkı için değerli kazanımdır

SIRADAKİ HABER